AcasăEvenimentSportPițurcă a avut noroc, România a câștigat amicalul cu Australia! Reacțiile jucătorilor...

Pițurcă a avut noroc, România a câștigat amicalul cu Australia! Reacțiile jucătorilor români!

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a castigat meciul amical disputat in compania reprezentativei Australiei, scor 3-2. Veniti dupa o infrangere umilitoare, 1-4 cu Polonia, si intariti serios cu jucatorii din strainatate, „tricolorii” au aratat o alta fata in disputa cu australienii, pe care i-au dominat copios in multe momente, putand castiga meciul la o diferenta mult mai mare.

Pe un vant puternic care a maturat arena din Malaga, romanii au inceput bine, Cornthwaite fiind aproape de autogol in minutul 8, in urma unei centrari a lui Rat. Stancu, Torje si Grozav au ratat ocazii imense iar, pe contra, McKay putea sa ne pedepseasca, dar si el a trimis pe langa poarta aparata de Pantilimon din pozitie ideala.

Romanii au deschis pana la urma scorul in minutul 35. Gabi Torje a sutat din unghi, portarul Schwarzer a respins in fata iar Cristi Tanase, pe faza, a pus latul si a trimis in plasa printre doi adversari. La faza imediat urmatoare australienii puteau restabili egalitatea, Kruse trimitand insa peste transversala lui Pantilimon.

Egalarea a venit la ultima faza a primei reprize. Brosque a trecut de Rat iar capitanul nationalei l-a busculat pe australian in propriul careu, arbitrul aratand punctul cu var. Elevul lui Dan Petrescu de la Moscova, Luke Wilkshire, a transformat fara probleme penaltiul.

Partea secunda a debutat cu cateva ocazii de-ale romanilor si cu golul de 2-1 al Australiei. Defensiva lui Piturca a gafat impardonabil la un corner iar Cornthwaite si-a dus echipa in avantaj pe tabela.

Au urmat minute bune in care nationala Romaniei a parut ca nu se regaseste, plimband mingea in propria jumatate de teren, incapabila sa ameninte poarta adversa.

Meciul s-a schimbat insa pe final, dupa intrarea lui Maxim. Mijlocasul lui Stuttgart a combinat bine cu Torje, in minutul 80, dupa care a patruns frumos in banda dreapta si a trimis in 3 metri pentru Stancu, acesta indeplinind o simpla formalitate.

Nici trei minute mai tarziu Torje a punctat pentru 3-1, transformand impecabil o lovitura libera de la 22 de metri.

Piturca a avut noroc si continua sirul rezultatelor excelente la echipa nationala, meciul cu Australia contând în clasdamentul întocmit de FIFA.
România: Pantilimon – Tamaş, Chiricheş, Goian (Luchin ’81), Raţ (Şt. Radu ’46) – Bourceanu (C. Lazăr ’57), Pintilii – Torje (Chiţu ’90), Grozav (Alexe ’63), Tănase (Maxim ’72) – Stancu.
Australia: Schwarzer (Federici ’46) – Wilkshire (McGowan ’52), Cornthwaite, Neill (Williams ’57), Zullo – Bresciano (Milligan ’81), Holland – Kruse, McKay (Rukavytsya ’66), Holman – Brosque. Selecţioner: Holger Osieck.
Cartonaşe galbene: Pintilii ‘6, Torje ’60 / Williams ’83.

Reacțiile jucătorilor

Capitanul Romaniei din meciul cu Australia, Razvan Rat, simte ca tricolorii sunt pregatiti pentru batalia cu Ungaria: „Suntem pregatiti la momentul asta. Mai sunt multe zile in care putem sa ne pregatim la cluburi. Avem nevoie sa jucam la cluburi, sa fim sanatosi, in primul rand.”

La fel de pregatit se simte si Bogdan Stancu, marcatorul unui gol in meciul cu Australia: „Suntem pregatiti. Imi pare rau ca avem si cativa accidentati. Im pare rau si pentru Marica, ii simtim lipsa, insa trebuie sa fim 100% la meciul cu Ungaria, pentru ca avem mare nevoie.”

Alexandru Maxim, jucatorul care a revigorat jocul nationalei dupa ce a intrat pe teren cu Australia, a spus pentru Dolce Sport ca asteapta cu nerabdare batalia de la Budapesta: „Meciul cu Ungaria este decisiv. Ne luptam cu ei pentru ocuparea locului doi, va fi dificil, va trebui sa jucam foarte bine.”

Costel Pantilimon spune ca el si colegii lui sunt concentrati pentru ambele meciuri cu Ungaria si Olanda: „Suntem concentrati, suntem pregatiti. Stim ce meciuri ne asteapta, suntem constienti de semnificatia celor doua martide si speram sa fie rezultate bune.”

Marcatorul golului care a adus victoria Romaniei in fata Australiei, Gabriel Torje, este de parere ca tricolorii trebuie sa se autodepaseasca in meciul cu Ungaria: „Mai este timp pana atunci sa ne pregatim daca nu suntem suta la suta. Dar trebuie sa fim la ora meciului cu Ungaria 150 la suta pregatiti.”