AcasăEvenimentSportPESTE AȘTEPTĂRI – Echipa lui Gâlcă egală cu CF Barcelona, cea mai...

PESTE AȘTEPTĂRI – Echipa lui Gâlcă egală cu CF Barcelona, cea mai bună echipă din lume

Costel Gâlcă a blocat cea mai bună echipă din lume – Espanyol a terminat la egalitate cu Barcelona, 0-0, şi rămâne neînvinsă pe Cornella El Prat sub conducerea românului. Echipa lui Luis Enrique a avut emotii în minutul 25, atunci când Alvaro Gonzalez a deviat cu capul în urma unui corner, însă Bravo a intervenit.

Barca a replicat prin Messi, care a lovit bara din lovitura liberă în minutul 36. Espanyol a avut o şansă bună în debutul reprizei secunde, dar Perez a trimis pe lângă.

Suarez a oferit ratarea meciului în minutul 55, iar Barcelona a ajuns astfel la 16 bare în acest sezon. După momentele de magie din jocul cu Betis, Neymar a încercat să înscrie cu o execuţie spectaculoasă.

Cele două echipe se vor confrunta din nou miercuri, în manşa tur din optimile de finală ale Cupei Regelui.

Espanyol a scos o remiză nesperată în fața Barcelonei, scor 0-0, dar Costel Gâlcă vrea chiar mai mult de la jucătorii lui. Deși încântat de punctul scos de Espanyol, fostul antrenor al Stelei așteaptă ca fotbaliștii săi să pună mai multe probleme adversarilor pe faza ofensivă.

5687eed495f9cf9011000001„A fost un meci în care am stat foarte bine defensiv, n-am lăsat spații între linii și ne-am închis foarte bine. Barcelona a avut foarte puține ocazii, să nu uităm asta! Am fost agresivi, dar pe faza ofensivă mai avem de lucrat, pentru că de multe ori am recuperat mingea, dar am pierdut-o repede. Eu i-am felicitat pe jucători pentru efortul depus, au avut o atitudine extraordinară, dar mai avem mult de lucrat. Trebuie să avem mai multe ocazii!

Îmi doresc de la jucătorii din față să se coordoneze mai bine, să se miște mai bine, poate au fost momente în care trebuia să ducem mingea dintr-o parte în alta, să avem o echipă mai scurtă, dar n-am reușit acest lucru.

N-am scos mingea destul de mult la margine! A fost un meci extraordinar făcut de jucători, cu atitudine, tot ceea ce au făcut în teren. Vreau însă mult mai mult de la ei, pentru că pot”, a spus Costel Gâlcă într-o intervenție telefonică la emisiunea”Fotbal European”, de pe Digi Sport 1.

Antrenorul lui Espanyol nu se așteaptă la întăriri în pauza de iarnă.

„Vreau ca echipa să termine cât mai sus, iar jocul bun va aduce lumea la stadion, așa cum a fost și acum. Deocamdată, eu mă uit la jucătorii pe care îi am în lot și o să vedem apoi ce o să se întâmple”, a mai spus Gâlcă.