AcasăEvenimentSportPentru Pițurcă veștile bune vin din Spania. Torje a marcat și a...

Pentru Pițurcă veștile bune vin din Spania. Torje a marcat și a obținut un penalty!

Mijlocaşul român Gabriel Torje reuşeşte cel mai bun meci de la transferul în Spania la Granada. Internaţionalul nostru a obţinut un penalty şi a marcat golul de 2-0 pentru formaţia din Andaluzia, care a reușit să se impună pe teren propriu cu scorul de 2-1. Pentru Torje este primul gol reuşit în Primera Division.
Torje a obţinut în minutu 10 lovitura de la 11 metri din care Siqueira a reuşit deschiderea scorului.
Rolurile s-au inversat în minutul 17 când Siquieira a pătruns în viteză pe stânga şi a centrat ideal pentru Torje în centrul careului. Fostul dinamovist a îndeplinit o simplă formalitate şi a dus scorul la 2-0.
Celta a revenit imediat pe tabelă şi a redus din diferenţă prin Iago Aspas în minutul 20. Şutul acestuia din interiorul careului l-a surprins nepregătit pe portarul Granadei Tono.
Torje a primit cartonaşul galben pentru un fault în săritură comis asupra fundaşul advers Tunez.
Antrenorul Granadei l-a schimbat pe Torje în minutul 60 cu Juan Manuel Ortiz, un jucător spaniol în vârstă de 30 de ani.