AcasăEvenimentSportPe Lucescu nu îl mai poate opri nimeni. Sahtior, victorie mare în...

Pe Lucescu nu îl mai poate opri nimeni. Sahtior, victorie mare în derbiul cu Dinamo Kiev

Sahtior Donetk a obtinut o victorie mare in Ucraina, in derbiul cu Dinamo Kiev, scor 3-1. Echipa lui Mircea Lucescu a facut un pas mare spre castigarea campionatului dupa succesul obtinut pe teren propriu.

Kucher a deschis scorul in minutul 19 pentru Sahtior, dar Yarmolenko a egalat in prelungirile primei reprize.

Actul secund le-a apartinut insa „minerilor”, care au mai punctat de doua ori, prin Kucher, in minutul 62, si Luiz Adriano, cu sapte minute inainte de final.

Dupa aceasta victorie, echipa lui Lucescu are 24 de puncte din tot atatea posibile, cu sase mai mult decat Dinamo Kiev.
Etapa urmatoare, Sahtior va intalni Zorya Luhansk in deplasare.