AcasăEvenimentSportPATRU DIN PATRU - Echipa lui Mircea Lucescu, calificată, Stanciu, meci mare...

PATRU DIN PATRU – Echipa lui Mircea Lucescu, calificată, Stanciu, meci mare pentru Anderlecht

PATRU DIN PATRU Zenit St. Petersburg, formația pregătită de Mircea Lucescu este prima echipă care a reușit să obțină calificarea în șaisprezecimile de finală ale UEFA Europa League.

În meciul disputat joi seară pe teren propriu, formația lui Lucescu s-a impus la limită, 2-1 contra irlandezilor de la Dundlak și are punctaj maxim în grupa D după 4 etape.

Zenit a deschis scorul în finalul primei reprize prin Giuliano. Anyukov i-a suflat o minge la mijlocul terenului unui fundaș advers și a pasat pentru sud-americanul de 26 de ani, care a punctat cu un șut din interiorul careului de 16 metri. Acesta a fost de altfel și scorul pauzei.

La 7 minute de la reluare, oaspeții au reușit să egaleze. Horgan a profitat de o pasă greșită a lui Mauricio și, după o cursă de 40 de metri, l-a învins fără probleme pe Kerzhakov.

Închizătorul brazilian s-a revanșat în minutul 78, când a pasat decisiv la a doua reușită a lui Giuliano. Partida s-a terminat cu victoria lui Zenit, care a devenit astfel prima echipă calificată în primăvară UEFA Europa League. Formația lui Mircea Lucescu are cel mai bun atac din a doua competiție europeană intercluburi, cu 13 goluri marcate în 4 partide.

„Sunt mulțumit de toți jucătorii. Au toți parte de încrederea mea. Au făcut un presing bun și și-au făcut din plin datoria. Am întâlnit o echipă foarte bine organizată, agresivă, care a stat bine în teren. Ne-a fost mai greu să ajungem la finalizare, dar am avut totuși foarte multe posibilități de a marca. Din păcate am primit un gol dintr-o greșeală personală a lui Mauricio. E inadmisibil să joace pe o zonă pe care nu o poate controla. Și-a răscumpărat însă greșeala la golul doi, când a pasat decisiv. Dundalk e cea mai bună echipă din grupă, după noi. Am fost impresionat de spiritul acestei echipe” a declarat Lucescu la conferința de presă de la finalul partidei.

Stanciu dezlănțuit

581b7ec895f9cf427416f703

Nicuşor Stanciu a marcat aseară primele sale goluri în tricoul lui Anderlecht. Internaţionalul nostru a punctat în prima repriză a partidei cu Mainz, din Europa League. Chipciu a fost şi el la înălţime, creând ambele faze pentru colegul său din ofensiva belgienilor.

De doar 9 minute a avut nevoie fostul stelist pentru a destabiliza defensiva nemţilor. După o acţiune purtată în banda dreaptă, în urma unei pase a lui Chipciu, internaţionalul nostru l-a văzut ieşit pe portar şi a trimis un şut centrare în careul advers, care l-a prins pe picior greşit pe Lossl.

Stanciu şi-a definitivat opera în minutul 41, când, după o pasă decisivă a aceluiaşi Chipciu – revenit după accidentare – a înscris din nou. Fostul şeptar al roş-albaştrilor a primit o pasă excelentă în banda dreaptă şi, deşi avea varianta să centreze, a întors pentru Stanciu. De la marginea careului, internaţionalul nostru a tras plasat, la colţul lung, fără speranţe pentru goalkeeperul advers.

Anderlecht a plătit în vară Stelei nu mai puțin de 7,8 milioane de euro pentru Nicușor Stanciu, alte două milioane urmând să intre în conturile roș-albaștrilor sub formă de bonusuri, în funcție de performanțele mijlocașului la noua sa echipă. Internațioanul român a devenit astfel cel mai scump jucător cumpărat de o echipă din Belgia.

Deși prestațiile jucătorului de 23 de ani nu s-au ridicat încă la nivelul așteptărilor și încă nu a marcat pentru belgieni, cota sa a explodat odată cu mutarea la Anderlecht. Conform celor de la transfermarkt.de, Stanciu valorează în prezent 8 milioane de euro, fiind jucătorul român în activitate cu cea mai mare cotă. La începutul verii, pe când îmbrăca tricoul Stelei, Stanciu era cotat la 3,5 milioane de euro.

Meciul s-a terminat 6-1 pentru Anderlecht, celelalte goluri fiind înscrise de Youri Tielemans (62), Lukasz Teodorczyk (89,90) şi Massimo Bruno (90), respectiv Pablo De Blasis (15).