AcasăEvenimentSportPAS CU PAS – Simona Halep a trecut fără emoții în turul...

PAS CU PAS – Simona Halep a trecut fără emoții în turul doi la US Open, Begu și Dulgheru au ieșit din cursă

Simona Halep nu a avut nicio problemă în meciul din primul tur împotriva neo-zeelandezei Mariuna Erakovic. Fără să forţeze deloc Halep şi-a ţinut adversara în permanenţă la distanţă şi a câştigat clar primul set. Înaintea setului secund, Erakovic a cerut o pauză medicală de trei minute. În setul secund, la scorul de 3-0 pentru Halep, adversara ei a anunţat că abandonează. O victorie meritată şi care s-ar fi concretizat şi dacă Erakovic ar fi continuat jocul.

Simona Halep s-a calificat în turul II de la US Open, după ce a profitat de abandonul Marinei Erakovic (99 WTA), jucătoarea din Noua Zeelandă renunţând la 6-2, 3-0 pentru româncă, după 47 de minute. Erakovic a cerut un time-out medical de 3 minute şi între seturi, dar nu i-a fost de mare ajutor.

Simona a dominat în întregime meciul, cedând doar două game-uri şi reuşind 4 break-uri. Erakovic nu a avut nicio şansă de a se impune pe serviciul numărului 2 mondial.

„Am fost agresivă săptămânile trecute, vreau să devin şi mai agresivă. Vreau să termin punctele repede şi să fac adversarele să alerge mult. Am venit aici cu mai multă energie”, a declarat Halep după meci.

Sportiva noastră a dominat-o pe adversara ei la toate capitolele, 11-10 la lovituri câştigătoare, 41-22 la puncte câştigate, ea adjudecându-şi 87% dintre schimburile disputate pe primul serviciu şi 64% pe al doilea.

Pentru accederea în runda a doua de la Flushing Meadows, Simona va fi recompensată cu 68.600 de dolari şi 70 de puncte WTA.

În turul secund, Simona se va duela cu învingătoarea dintre Yulia Putintseva (78 WTA) şi Kateryna Bondarenko (104 WTA). Sportiva noastră nu s-a întâlnit cu niciuna dintre cele două jucătoare în carieră.

Marina Erakovic a atins cea mai bună clasare (39 WTA), în 2012, dar nu are un sezon 2015 prea reuşit: a înregistrat 7 victorii şi 13 înfrângeri. De cealaltă parte, Simona are 40 de succese şi 11 eşecuri în anul în curs.

Marina Erakovic a ajuns de 7 ori pe tabloul principal de la US Open, dar nu a înregistrat decât o victorie: a învins-o anul trecut pe Svetlana Kuznetsova, în trei seturi, 3-6, 6-2, 7-6.

Cea mai bună performanţă reuşită de adversara Simonei, Marina Erakovic, în 2015, a fost semifinala de la Pattaya City, acolo unde a fost învinsă de prima adversară din Top 100 pe care a întâlnit-o, Daniela Hantuchova. Recent, ocupanta locului 99 WTA nu a reuşit să treacă de calificările turneelor de la Cincinnati şi New Haven.

US Open este singurul turneu la care Simona Halep nu a depăşit optimile de finală, fază în care a ajuns în 2013, atunci când a fost eliminată de Flavia Pennetta, după o înfrângere în două seturi, 2-6, 6-7.

Simona Halep are de apărat 130 de puncte la această ediţie de la US Open, după ce, în 2014 a ajuns în turul III, acolo unde a fost eliminată surprinzător de croata Mirjana Lucici-Baroni, sportivă venită din calificări, cu 6-7, 2-6.

Dulgheru și Begu au fost eliminate

Din păcate, o altă jucătoare din România, Alexandra Dulgheru a cedat fără drept de apel în disputa cu  Angelika Kerber, după un joc mult sub nivelul ei. S-a înregistrat şi prima mare surpriză a zilei: Lucie Safarova, cap de serie nr. 6 a fost eliminată. Alexandra Dulgheru (#50 WTA) – Angelique Kerber (Ger – #11 WTA) 3-6, 1-6

Irina Begu a fost eliminata si ea in primul tur de la US Open dupa un meci dramatic.
Sportiva noastra a pierdut intalnirea cu Olga Govortsova, din Belarus, scor 6-1, 0-6, 7-6 (3).
Irina a inceput foarte slab meciul cu adversara pe care nu reusise s-o invinga niciodata, cedand primul set dupa numai 27 de minute.

A urmat o revenire spectaculoasa a lui Begu, aceasta aplicandu-i o adevarata corectie Govortsovei in setul secund. „Decisivul” a avut o desfasurare de-a dreptul halucinanta. Irina a reusit sa se desprinda la 5-2 si a avut minge de meci pe serviciul adversarei, insa jucatoarea din Belarus a reusit cumva sa ramana in joc.
Partida s-a incheiat la tiebreak, acolo unde Govortsova a avut nervii mai tari si s-a impus cu 7-3.
Pentru prezenta pe tabloul principal de la US Open, Irina Begu, care a fost cap de serie numarul 28, va primi 39.500 de dolari.