AcasăEvenimentSportPartida "U" Cluj - CFR Cluj se va rejuca din minutul 1,...

Partida „U” Cluj – CFR Cluj se va rejuca din minutul 1, de la scorul de 0-0

Comisia de Disciplina a Ligii Profesioniste de Fotbal a hotarat, vineri, rejucarea partidei dintre Universitatea Cluj si CFR Cluj (etapa XXXI), intrerupta in minutul 25. Derbiul Clujului se va rejuca din minutul 1, de la scorul de 0-0, informeaza Mediafax.

Alte decizii ale Comisiei de Disciplina:

Ricardo Cadu si Mircea Bornescu au primit o suspendare de cate doua etape
Liviu Ciuca, masorul celor de la U Cluj, a fost suspendat 12 luni dupa ce l-a lovit pe Ricardo Cadu.
CFR Cluj a anuntat ca va contesta la TAS (Tribunalul de Arbitraj Sportiv) decizia luata, vineri, de Comisia de Disciplina a LPF.

Ce s-a intamplat la derbiul „U” – CFR

Derby-ul Clujului a fost suspendat in minutul 25, cand Cadu (capitanul lui CFR) a transformat un penalty. Dupa marcarea golului, Cadu s-a indreptat spre peluza ocupata de fanii rivalei „U”, pentru a-si manifesta bucuria: suporterii s-au considerat provocati si au inceput sa arunce diferite obiecte spre jucator, iar Bornescu, portarul echipei gazda, l-a lovit, doborandu-l la pamant.

Cei doi jucatori au fost eliminati, insa spiritele nu s-au calmat – in tunelul spre vestiare, Cadu a fost lovit de un masor al lui „U”, agresiune care a provocat o noua bataie generala intre fotbalistii celor doua echipe.