AcasăEvenimentSportPARCURS BUN - Monica Niculescu a ajuns în semifinalele turneului Hobart Internațional

PARCURS BUN – Monica Niculescu a ajuns în semifinalele turneului Hobart Internațional

PARCURS BUN Monica Niculescu, cap de serie numărul 3 şi locul 40 WTA, a învins-o cu 6-4, 6-4, pe japoneza Risa Ozaki, locul 100 WTA, venită din calificări, în sferturile de finală ale turneului Hobart International, cu premii de 250.000 de dolari.

Monica a câștigat primul set cu 6-4, după care a cerut intervenția medicului și a fost nevoită să meargă la vestiare. Locul 40 WTA a revenit în forță și a câștigat primele 4 game-uri ale actului secund. Monica avut totuși emoţii în setul al doilea, când a condus cu 4-0, 30-15, pe serviciul adversarei. Ozaki a revenit şi a avut 40-0 la 4-4, dar nu a putut concretiza acest avantaj. Setul al doilea a fost câştigat tot de Niculescu în cele din urmă și partida s-a încheiat după două ore şi cinci minute.

Niculescu a avut 23 de mingi direct câştigătoare, faţă de 12 ale adversarei, dar a făcut şi multe erori neforţate, 54 (faţă de 32 ale asiaticei). De remarcat că Monica a avut un procentaj de 93% la primul serviciu pus în teren.

Aflată la a opta prezenţă la Hobart, Niculescu va evolua în premieră în penultimul act al competiţiei, vineri, de la ora 10, cu jucătoarea ucraineană Lesia Tsurenko, locul 61 WTA. Cele două sportive s-au mai întâlnit o dată, în 2011, în calificări la Indian Wells, cand românca a câştigat în două seturi, 6-2, 6-3.Calificarea în semifinale este recompensată în Tasmania cu 11.300 de dolari şi cu 110 puncte WTA.

587773d995f9cf8c037a5791

Sportiva noastră s-a declarat extrem de încântată la finalul partidei, deși a recunoscut că e cu gândul și la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

„A fost o adversară grea, iar în plus am avut și o problemă medicală, dar am încercat să dau tot ce am putut și mă bucur că în cele din urmă am câștigat. Îmi place mult la Hobart, oamenii sunt minunați și vreau să le mulțumesc celor care vin la meciuri. Este unul dintre turneele mele preferate și o ocazie foarte bună pentru a mă pregăti pentru Australian Open. E un rezultat bun, sunt în semifinale”, a zis Monica Niculescu după meci.

Niculescu a fost nevoită să ia o pauză de 9 minute la finalul primului set, având probleme medicale. Numărul 40 WTA a chemat întâi doctorul pe teren, iar apoi au mers împreună la vestiare. Rămâne de văzut dacă Niculescu va reuși să se recupereze până la meciul din semifinle.

„Vom vedea ce va fi. De aceea există fizioterapeuți. O să fac tratament și voi încerca să fiu în regulă mâine dimineață. Voi face tot ce pot să mă recuperez până mâine dimineață. Sper să fiu bine mâine pentru că imi place foarte mult să fiu aici și vreau să joc cât mai multe meciuri” a încheiat Niculescu.