AcasăEvenimentSportPandurii au învins Chiajna și revin pe locul doi. Fiul antrenorului Stan,...

Pandurii au învins Chiajna și revin pe locul doi. Fiul antrenorului Stan, cum a intrat a și fost eliminat! Tatăl a fost trimis în tribună!

Echipa Pandurii Târgu Jiu s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Concordia Chiajna după un meci spectaculos, în care oaspeții au deschis scorul în minutul 3. Daniel Stan a reușit performanța să fie eliminat la doar câteva secunde de la intrarea pe teren.
Startul meciului a fost cum nu se putea mai rău pentru Pandurii. Ilfovenii au dat lovitura la prima fază de poartă a meciului, în minutul 3. Scăpat singur spre poartă, Wellington l-a învins pe Mingote cu un șut plasat la colțul scurt, portarul gorjenilor având o mare parte de vină.
Cu un gol pe care nu îl luau în calcule, băieții lui Grigoraș au fost forțați să facă ceea ce știu mai bine: să atace. Iar ocaziile la poarta lui Niță nu au întârziat să apară.
Ba dimpotrivă, a fost un recital de ratări incredibile. Cristea a trimis puțin pe lângă din centrarea lui Maxim (9), Lemnaru și-a arătat limitele oferind ratarea campionatului (11), iar Mamele a părut că vrea să respingă din doar șase metri, când Voiculeț i-a pus o minge pe cap (21).

Culmea, ghinionul s-a spart în minutul 41, într-un moment în care cei de la Concordia echilibraseră serios cursul jocului.
Tot o gafă de portar a făcut diferența. La un șut bombă trimis de Voiculeț de la peste 30 de metri, Niță, portarul care se autopropune la Steaua, a scăpat mingea printre mâini și a contribuit la scorul pauzei.
Gorjenii și-au pierdut apetitul ofensiv după pauză, când Chiajna a început să pună stăpânire pe joc, însă Mingote a fost lipsit de emoții.

Un contraatac al gorjenilor purtat de Răduț în minutul 68 a adus euforia pentru gazde, Pandurii trecând la conducere după o fază clasică: Răduț a driblat portarul dar apoi s-a pierdut, mingea a ajuns la Cristea care a tras în blocaj, iar Matulevicius a întors până la Maxim, acesta reușind să bage în cele din urmă balonul în plasă.

Ilie Stan a mizat ofensiv și și-a introdus fiul cel mare, pe Daniel, dar acesta a fazut cartonsul roșu după doar câteva secunde pentru o intrare cu talpa la Maxim. Ilie Stan s-a enervat și a fost eliminat și el pentru proteste.

În inferioritate numerică, Chiajna nu a putut face mai mult pe final de meci, iar Pandurii și-a asigurat victoria care o urcă înapoi pe locul doi, la opt puncte în spatele Stelei.

Pandurii Târgu Jiu : Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Voiculeş, Nistor, Răduţ (Boutadjine ’88) – Maxim (Băcilă ’81), Lemnaru (Matulevicius ’54), C. Cristea. Antrenor: Petre Grigoraş.
Concordia Chiajna: Fl. Niţă – Belu, Belica, Fl. Ilie (D. Stan ’73), Bambara (Popovici ’46) – Leca, Purece – Creţu, S. Pană, Serediuc – Wellington (Ibrici ’82). Antrenor: Ilie Stan.
Cartonaşe galbene: Viera ’27, Voiculeţ ’90+2 / Bambara ’29, Creţu ’52, Purece ’56.
Cartonaş roşu: D. Stan ’74.
Arbitri: Dragoş Istrate (central) – Micloş Nagy, Bogdan Hârlab (asistenţi) – Cătălin Buşi (rezervă).
Observatori: Florentin Ivan, Gheorghe Nedelescu.