AcasăEvenimentPĂCAT - România a ratat calificarea pentru barajul Campionatului Mondial (VIDEO)

PĂCAT – România a ratat calificarea pentru barajul Campionatului Mondial (VIDEO)

România a pierdut şansa de a se califica la Campionatul Mondial de Handbal din 2017. Tricolorii aveau nevoie de o victorie la 4 goluri, contra Austriei, pentru a continua campania de calificare la turneul final, însă s-a impus doar cu 32-29.

În partida tur, desfăşurată în noiembrie 2015 la Viena, Austria a câştigat cu 27-24. În condiţiile în care Italia şi Finlanda nu au putut încurca lupta celor două naţionale la vârf, meciurile directe dintre România şi Austria vor fi determinante în Grupa 2.

Graţie acestui rezultat, Austria s-a calificat în barajul pentru Mondial.Meciul de la Baia Mare a avut de toate – în minutul 17, oaspeții conduceau cu 3 goluri. România a reușit însă să intre la vestiare la egalitate, 15-15.

În minutul 41, tricolorii lui Aihan Omer au pus pentru prima oară pe tabelă diferența care ne trebuia. Cel mai bun marcator al naționalei, cu 8 goluri, a fost Ionuț Ramba, care a părăsit definitiv terenul cu 10 minute înainte de final, după 3 eliminări. Chiar și fără el, România s-a distanțat la 6 goluri, dar nu a fost de ajuns.

Austriecii au recuperat și au cedat în final cu 29-32, suficient pentru a se menține pe primul loc în grupă, gratie golaverajului mai bun în deplasare.