AcasăEvenimentSportOpenul Braziliei. Nadal a cucerit primul titlu de la ravenirea în tenis!

Openul Braziliei. Nadal a cucerit primul titlu de la ravenirea în tenis!

Jucătorul spaniol Rafael Nadal s-a impus, duminică, în finala turneului ATP 250 de la Sao Paolo după o victorie în două seturi obţinută în faţa argentinianului David Nalbandian.
Au început turneul împreună şi l-au terminat împreună. Practic Nadal şi Nalbandian au scris istoria ediţiei din acest an a Openului Braziliei. Cei doi au făcut pereche în turneul de dublu şi s-au retras din competiţie după ce trecuseră de primul tur.
Doar pentru unul a fost însă rezervat marele trofeu, iar Nadal a obţinut titlul cu numărul 37 pe zgură, suprafaţa lui favorită, după ce s-a impus în faţa lui Nalbandian, cu 6-2, 6-3.
Pentru fostul lider mondial este primul titlu după victoria din 2012 de la Roland Garros, unde îl învingea pe Novak Djokovic într-o finală oprită de mai multe ori de ploaie.
Nadal, 26 ani, a câştigat în premieră un turneu pe zgură desfăşurat în sală şi a ajuns la 51 de titluri în carieră din 73 de finale disputate. Spaniolul va pleca de la Sao Paolo cu 250 de puncte ATP în cont şi un cec în valoare de 82.300 de dolari.