AcasăEvenimentSportOPEN BEIJING - Horia Tecău şi Jean - Julien Rojer sunt în...

OPEN BEIJING – Horia Tecău şi Jean – Julien Rojer sunt în a noua semifinală a anului!

A doua pereche de tenis a lumii, Horia Tecău /Jean-Julien Rojer, a acces în semifinalele turneului ATP 500 de la Beijing, în urma victoriei clare contra dublului Pablo Cuevas (Uruguay)/Viktor Troicki (Serbia), scor 6-4, 6-2, la capătul unui meci de doar 58 de minute.

Astfel, învingătorii, deţinătorii trofeului, şi-au asigurat 41.150 şi 180 de puncte ATP, urmând a-şi disputa un loc în finală cu perechea Vasek Pospisil (Canada)/Jack Sock (SUA). Horia Tecău a cucerit titlul la Beijing şi în 2013, alături de bielorusul Max Mîrnîi.

Pospisil şi Sock, care au câştigat anul trecut turneul de la Wimbledon, au dispus în sferturi de fraţii Novak şi Djordje Djokovic, scor 6-4, 6-1. Tecău şi Rojer s-au impus anul acesta la All England Club.

În afară de turneul de la Wimbledon, dublul româno-olandez a mai ajuns în acest an în semifinale la Sydney (învinşi în finală de Rohan Bopanna / Daniel Nestor), la Australian Open (au ratat accesul în finală după un meci cu Simone Bolelli / Fabio Fognini), Rotterdam (turneu câştigat), Dubai (eşec în semifinale, cu Rohan Bopanna / Daniel Nestor), Nice (învinşi în finală de Mate Pavic / Michael Venus), Roland Garros (eşec în semifinale la Ivan Dodig / Marcelo Melo) şi ‘s-Hertogenbosch (nu au trecut de semifinale, la capătul unui meci cu Ivo Karlovic / Lukasz Kubot), Halle (înfrângere în semifinale, la Raven Klaasen / Rajeev Ram).