AcasăEvenimentSportO VICTORIE MUNCITĂ – Știința Explorări a mai adunat trei puncte după...

O VICTORIE MUNCITĂ – Știința Explorări a mai adunat trei puncte după meciul cu Dinamo

Pornită drept mare favorită în meciul cu Dinamo București, Știința Explorări și-a realizat obiectivul din această seară, o victorie de trei puncte, după un meci complicat.

Fără căpitanul Florin Bălhăceanu în teren, incomplet refăcut după o accidentare, și cu un singur ridicător în lot, Andras Toth fiind bolnav, Explorări a câștigat fără emoții primul set cu 25-15. A urmat însă o perioadă neagră în jocul gazdelor și Dinamo și-a adjudecat setul 2 cu 25-18.

Băimărenii au reușit însă să redreseze situația grație jocului bun prestat de Igor Didorciuc, Mihai Coasă și Alan Domingos și au câștigat seturile 3 și 4 cu 25-18 și 25-21. O contribuție semnificativă la acest succes a avut-o și Florin Bălhăceanu, care a fost introdus în teren la jumătatea ultimului set și a dat un plus de siguranță jocului echipei Explorări.

În urma victoriei cu Dinamo, Explorări a rămas pe locul 2 în clasamentul diviziei A1. În etapa următoare, Explorări va juca în deplasare cu VCM LPS Piatra Neamț, miercuri, de la ora 16.

Știința Explorări Baia Mare – Dinamo București 3-1 (15, -18, 18, 21)

Explorări: Râpeanu 2p, Cherbeleață 18p, Nagy 9p, Didorciuc 27p, Coasă 12p, Kovacs 6p, Domingos (libero). Au mai jucat: Bălhăceanu 5p, Socaciu 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Dinamo: Manda 3p, Chițigoi 21p, Romanescu 5p, Harbuz 12p, Șoloc 12p, Mureșan 4p, D. Ghimeș (libero). Au mai jucat: Drăgușin și I. Ion. Antrenor: Daniel Rădulescu.

Au arbitrat: Tudor Pop și Marius Șanta (Cluj Napoca). Observator FRV: Mircea Ioanovici (București).