AcasăEvenimentSportO MARE PERFORMANȚĂ – Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală...

O MARE PERFORMANȚĂ – Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală la Wimbledon!

Monica Niculescu a obtinut calificarea in optimile de finala ale turneului de Mare Slem de la Wimbledon, dupa o victorie in doua seturi, scor 6-3, 7-5, in fata sportivei din Cehia, Krystina Pliskova. Românca, aflată la primul duel cu sportiva de 23 de ani, şi-a asigurat astfel 240 de puncte şi 127.000 de lire sterline.

A fost un meci echilibrat, primul set fiind castigat de romanca dupa un singur break, acela insa decisiv, obtinut la scorul de 4-3. La 5-3 si serviciul, Niculescu a ratat trei mingi de set, dar nu a scapat aceasta ocazie din mana la a patra sansa de a inchide prima mansa.

Dupa acest 6-3, Niculescu a inceput cu multa incredere mansa secunda, conducand cu 2-0 si break in fata. A urmat insa un forcing foarte bun al cehoaicei, care a revenit si a castigat 3 game-uri la rand.

Finalul de set secund a fost si mai complicat, avand in vedere ca Niculescu, desi a condus si cu 4-3 si serviciul, Pliskova a intors si a avut la 5-4 cinci mingi de set pe care le-a ratat!

Sportiva din Romania, de pe locul 48 WTA, a reusit o revenire de mare efect, s-a adunat si a salvat aceste mingi, egaland la 5 pe tabela dupa un game care a durat peste un sfert de ora. Sfarsitul a venit dupa 7-5 in acest set secund obositor de greu, care a durat o ora si 6 minute. Per total, intreaga partida s-a intins pe durata de o ora si 43 de minute.

Niculescu este la un meci distanţă de cea mai bună performanţă a carierei. Ea nu a ajuns până acum niciodată într-un sfert de finală al unui turneu de Grand Slam. În optimile de la Wimbledon, Monica va da piept cu învingătoarea meciului Timea Bacsinszky (Elveţia) – Sabine Lisicki (Germania).

Monica Niculescu este pe cai mari. După ce în ultima lună sportiva din Slatina a disputat două finale – una pe zgură, câştigată şi una pe iarbă, la Nottingham, pierdută -, ea şi-a confirmat forma bună şi la Wimbledon.

Numărul 49 WTA s-a calificat azi în optimile de finală de la All England Lawn Club, după ce a trecut de Kristyna Pliskova, sora geamănă a mult mai cunoscutei Karolina. Sportiva noastră a beneficiat de culoarul lăsat liber de Halep după înfrângerea cu Cepelova, dar şi de faptul că adversara de azi produsese o mare surpriză în turul anterior, când o eliminase pe Kuznetsova.

Mult mai stăpână pe sine în momentele cheie, Niculescu s-a calificat în ultimele 16 fără mari emoţii, egalând cea mai bună performanţă a sa într-un turneu de Grand Slam. În urmă cu 4 ani, la US Open, jucătoarea noastră se oprea în optimile de finală ale competiţiei.

Acum, Niculescu are şansa să bifeze cea mai mare performanţă din carieră, adversara din turul următor nefiind una de speriat. Monica va da piept cu învingătoarea meciului Timea Bacsinszky (Elveţia) – Sabine Lisicki (Germania). Două sportive puternice şi aflate în formă, dar pe care românca le poate învinge, ele neputându-se compara cu Serena, Şarapova sau Kvitova. În duelul cu reprezentanta Ţării Cantoanelor, Niculescu conduce net, 4-1 în istoria confruntărilor directe, dar cele două nu s-au mai întâlnit de la Australian Open 2011. Atunci, sportiva din Slatina ceda doar trei game-uri, într-o dispută pe care şi-o adjudeca în mai puţin de o oră de joc.

În disputa cu Lisicki, posesoarea celui mai bun serviciu din WTA, lucrurile sunt mai echilibrate, în sensul că cele două şi-au împărţit până acum victoriile, câte 3 de fiecare. E adevărat, germanca e o specialistă pe iarbă (are finală la Wimbledon în 2013), dar în măsura în care serviciul nu îi funcţionează la nivel normal nemţoaica de multe ori se pierde, având numeroase momente de blackout.