AcasăEvenimentSportO CURSĂ NEBUNĂ - Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului

O CURSĂ NEBUNĂ – Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului

O CURSĂ NEBUNĂ Britanicul Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Azerbaidjanului după ce a profitat de abandonul coechipierului Valtteri Bottas. Mexicanul Sergio Perez a completat podiumul.

Sebastian Vettel a încheiat doar pe 4, Sainz şi Leclerc pe 5 şi 6, iar cei doi piloţi McLaren, Alonso şi Vandoorne, au încheiat cursa în puncte, pe 7 şi 9. Hamilton a devenit, astfel, al treilea pilot diferit care s-a impus în primele 4 curse din acest sezon.

Hamilton a supraviețuit unei întreceri cu foarte multe incidente și cu două intervenții ale mașinii de siguranță. Safety car-ul a apărut prima dată după doar câteva minute – Kimi Raikkonen și Esteban Ocon s-au lovit, iar mașina francezului a rămas blocată în virajul 3.

Sebastian Vettel a plecat din pole-position și a controlat Grand Prix-ul în mare parte, până la incidentul din turul 40, când Max Verstappen i-a refuzat depășirea colegului sau Daniel Ricciardo. Olandezul a făcut mai multe mișcări pe linia de start-sosire, cei doi s-au lovit, iar monoposturile Red Bull Racing au rămas blocate în primul viraj. În plus, în spatele mașinii de siguranță, Romain Grosjean a lovit zidul de pe margine, iar perioada de neutralizare a fost prelungită.

Valterri Bottas a primit un cadou neașteptat și a realizat schimbul de pneuri sub safety car, mutare copiată de Sebastian Vettel, Lewis Hamilton și Kimi Raikkonen. Bottas a gestionat precaut restartul, însa în spatele său, Vettel s-a precipitat, a greșit în primul viraj și a ajuns pe locul 4. Însă cursa nu se încheiase.

După încă un tur, Bottas a făcut pană pe dreapta spate și a trebuit să parcheze. Hamilton a profitat de situație. Britanicul a obținut cea de a 63-a victorie din carieră și a fost urmat de Raikkonen și Sergio Perez. Mexicanul a obținut primul podium pentru Force India după doi ani de așteptare. Charles LeClerc, votat pilotul cursei, a sosit al 6-lea și a punctat în premieră în Formula 1.

În clasamentul piloţilor, Lewis Hamilton a trecut pe primul loc cu 70 puncte, urmat de Vettel 66, Raikkonen 48, Bottas 40, Ricciardo 37, Alonso 28, etc. La constructori, Ferrari conduce cu 114 puncte, urmată de Mercedes 110, Red Bull 55, McLaren 36, Renault 35, Force India 16, Toro Rosso 13, Haas 11, Sauber 10, Williams 4.