AcasăEvenimentSportNU MAI MERGE JUCĂRIA - CSM Știința Baia Mare a fost învinsă...

NU MAI MERGE JUCĂRIA – CSM Știința Baia Mare a fost învinsă acasă de Steaua

NU MAI MERGE JUCĂRIA Vineri la amiază, Arena Zimbrilor a găzduit unul din derby-urile de tradiție ale rugby-ului românesc, confruntarea dintre vicecampioana României, C.S.M.Știința Baia Mare și liderul la zi, Clubul Sportiv al Armatei Steaua București.

Așa cum era de așteptat meciul a fost unul pe muchie de cuțit cu dese răsturnări de scor și cu un final interzis cardiacilor. Încă din start militarii își arată clar intențiile de a câștiga primul meci la Baia Mare din 2011 încoace de când s-a trecut la sistemul de SuperLigă. Replica zimbrilor nu întârziesă apară, aripa Adrian Apostol (minutul 7) culcând balonul în terenul de țină advers, după o tranziție rapidă a balonului pe linia de treisferturi, pe ruta (Sione Fakaosilea – Taniela Maravunawasawasa – Adrian Apostol). Uvertura fijiană Taniela Maravunawasawasa tranformă și scorul devine 7-0. Finalul de repriză aparține formației condusă de cuplul Dănuț Dumbravă – Marcel Mihalache.

Uvertura Tudor Boldor reușește în minutul 37 primul din cele patru eseuri ale oaspeților după o succesiune de pase duse pe tronsonul Robert Neagu – Florin Surugiu – Sabin Strătilă. Același Boldor transformă și scorul devine egal 7-7. În ultimele secunde ale primului mitan, șarja sud-africanului Jonathan Bredell complectată de flerul internaționalului tongan Sione Fakaosilea, îi permit lui Alexandru Țiglă să dubleze avantajul zimbrilor, Taniela stabilind scorul la pauză, 14-7.

Eforturile formației militare, revenită de la cabine la fel de motivată, vor fi răsplătite de eseurile semnate de cei doi flankeri Sabin Strătilă (minutul 46) și Kuselo Moyake (minutul 51). Diferența de opt puncte trecute în contul oaspeților scor 14-22, va fi în doar 11 minute anulată de cele două eseuri reușite de flankerul Cristian Chirică (minutul 58) respectiv gruzinul Bidzina Shamkaradze (minutul 69), ultima dintre ele completată de transformarea lui Taniela Maravunawasawasa.

La scorul de 26-22 jocul devine din ce în ce mai electrizant, cu o dăruire a ambelor formații ieșită din comun. Fatidicul minut 76 avea să stabilească formația câștigătoare, militarii punctând decisiv prin internaționalul Florin Surugiu (autor al unui eseu reușit în flancul stâng).

Cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, zimbri se mențin pe poziția a treia a clasamentului la o distanță de două puncte de C.S.M.București, iar de acum, doar jocul rezultatelor mai poate face ca una dintre semifinale să se joace la Baia Mare.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 26-27 (14-7)

Arbitrii: Cristian Șerban (București), Răzvan Vasiliu (București), Victor Ioniță (București)

Observator: Gheorghe Pleșcan (Iași)

Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 14.Adrian Marian Apostol, 13.Michael Doneghan, 12.Sione Fakaosilea, 11.Ionuț Botezatu, 10.George Paul Oprea, 9.Alexandru Țiglă, 1.Silviu Suciu, 2.Florin Bârdașu, 3.Paul Rusu, 4.Florian Roșu, 5.Marius Dănilă, 6.Cristian Marian Chirică, 7.Mihai Dico, 8.Răzvan Ailenei-cpt

Rezerve: 16.Iuri Natriashvili, 17.Constantin Mardare Pristaviță, 18.Waisea Nailago, 19.Feofaaki Holoia, 20.Bidzina Shamkaradze, 21.Jonathan Bredell, 23.Dumani Siphosethu Mtya, 26.Sean Morrell

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci, Paul Rusu

C.S.A.Steaua București: 15.Ionel Melinte, 14.Dennis Perju, 13.Florin Vlaicu-cpt, 12.Claudiu Ioniță, 11.Robert Neagu, 10.Tudor Boldor, 9.Florin Surugiu, 1.Nicolae Nere, 2.Cristi Pană, 3.Vlad Bădălicescu, 4.Mikheil Archuashvili, 5.Bogdan Doroftei, 6.Sabin Strătilă, 7.Kuselo Moyake, 8.Eseria Vueti

Rezerve: 16.Tudor Butnariu, 17.Andrei Florescu, 19.Marian Soană, 20.Grigoraș Diaconescu, 21.Eduard Bencea, 22.Robert Dascălu, 23.Alexandru Gordaș, 28.Alexandru Grigore

Antrenori: Dănuț Dumbravă, Marcel Mihalache