AcasăEvenimentSportÎN NOCTURNĂ - Hamilton a câștigat în Singapore și s-a distanțat în...

ÎN NOCTURNĂ – Hamilton a câștigat în Singapore și s-a distanțat în clasament de Vettel

ÎN NOCTURNĂ Lewis Hamilton a câștigat Grand Prix-ul de Formula 1 din Singapore, profitând de haosul creat imediat după start, când patru monoposturi au fost implicate într-un accident cu implicări uriașe.

Hamilton a pornit de pe locul 5 al grilei de start și a câștigat al șaptelea concurs în acest an, al treilea din Singapore în cariera sa. El a beneficiat însă de faptul că trei piloți rivali — Sebastian Vettel (Ferrari), Kimi Raikkonen (Ferrari) și Max Verstappen (Red Bull) — au abandonat după un accident în care au fost implicați împreună.

Sebastian Vettel, aflat pentru a 4-a oară în pole position pe străzile din spectaculosul oraş Leu, a fost păcălit de ploaie şi a ratat startul.

A încercat să îl blocheze pe Max Verstappen, aflat la cea mai bună performanţă din calificări, dar nu a reuşit decât să comprime 3 monoposturi într-o grămadă de resturi valorând zeci de milioane de euro.

Victime colaterale ale carambolului au fost Kimi Raikkonen, cu un start exploziv din grilă, şi Fernando Alonso, lovit în plin în primul viraj.

Vettel, cu monopostul avariat, s-a răsucit în virajul 3 şi a lovit parapetul – contact similar cu pierderea oricărei şanse de a puncta duminică.

Şi pentru ca lovitura să fie decisivă, Lewis Hamilton – rivalul direct în lupta pentru titlul mondial, a câştigat toate cele 25 de puncte puse în joc – distanţându-se la general cu un avans de 28 de puncte, când mai sunt doar 6 curse până la finele sezonului 2017.

A fost prima cursa în nocturnă, începută pe ploaie, din istoria Formulei 1. Lewis Hamilton devine astfel singurul pilot care obţine 3 victorii consecutive în actualul an, ajungând la cota 60 în palmaresul personal.

Podiumul din Singapore a fost completat de Daniel Ricciardo, care şi-a adus monopostul Red Bull pentru a 3-a oară consecutiv pe locul secund, şi Valtteri Bottas, care a terminat pe 3 – repetând performanţa echipei Mercedes de anul trecut – victorie Rosberg şi loc 3 Hamilton.

În apropierea podiumului, pe locul 4, a terminat spaniolul Carlos Sainz – aflat la cel mai bun rezultat al carierei.

Pe străzile din Singapore, Sebastian Vettel a ratat primul finish din 2017, în timp ce Max Verstappen ajunge la al 7-lea abandon în 14 Mari Premii.

De altfel, până la finalul întrecerii au mai abandonat Kevin Magnussen (Ferrari), Nico Hulkenberg (Renault), Marcus Ericsson (Sauber-Ferrari), Daniil Kvyat (Toro Rosso), Fernando Alonso (McLaren).