AcasăEvenimentSportNiciuna dintre adversarele României din grupă nu a câștigat în amicalele de...

Niciuna dintre adversarele României din grupă nu a câștigat în amicalele de miercuri seară! Vezi toate rezultatele

Victoria pe care naţionala României a obţinut-o, miercuri seara, pe teren propriu în faţa Belgiei are o însemnătate şi mai mare în condiţiile în care niciuna dintre cele cinci adversare din grupa de calificare la Cupa Mondială nu a reuşit să câştige.
Într-unul dintre cele mai aşteptate meciuri ale serii, Olanda şi Germania au remizat fără goluri la Amsterdam. Ambele echipe au fost lipsite de marile nume precum Van Persie, Gomez, Ozil, Klose sau Schweinsteiger.

Chiar şi aşa olandezii puteau câştiga în finalul meciului la o fază rapidă creată de Kuyt şi finalizată cu şut la colţul scurt de Janmaat. Portarul german Neuer s-a întins şi a respins în corner cu un reflex de zile mari.

Ungaria, prima adversară a României în 2013 şi principala contracandidată la locul doi, a fost învinsă pe teren propriu de Norvegia, cu 2-0.

Golurile scandinavilor au fost marcate de Nielsen în minutul 38 şi de Abdellaoue în minutul 79.

Turcia, echipă pe care România a învins-o în octombrie la Istanbul, nu a reuşit decât un 1-1 pe teren propriu cu Danemarca.

Bendtner a deschis scorul pentru danezi din lovitură de la 11 metri în minutul 65, însă bucuria danezilor nu a durat decât patru minute. Edinc a reuşit rapid egalarea şi a salvat onoarea turcilor.

Estonia a pierdut în deplasare cu Emiratele Arabe Unite, scor 1-2, iar Andorra a fost învinsă pe teren propriu de Islanda.
Rezultatele din amicalele disputate miercuri seară.
Coreea de Sud – Australia 1-2
China – Noua Zeelandă 1-1
Georgia – Egipt 0-0
Armenia – Lituania 4-2
Rusia – SUA 2-2
Emiratele Arabe Unite – Estonia 2-1
Bulgaria – Ucraina 0-1
Cehia – Slovacia 3-0