AcasăEvenimentSportN-a fost ca la Podul Înalt! Moldovenii lui Porumboiu, bătuți și eliminați...

N-a fost ca la Podul Înalt! Moldovenii lui Porumboiu, bătuți și eliminați de otomani din Liga Campionilor!

FC Vaslui a pierdut, scor 1-4, intalnirea jucata miercuri seara cu Fenerbahce Istanbul si a fost eliminata din Liga Campionilor.
Dupa un 1-1 plin de sperante inregistrat la Istanbul, Sumudica a inceput returul de la Piatra Neamt cu acelasi prim „11” si visa la o calificare istorica in playoff-ul celei mai importante competitii intercluburi din Europa.
Numai ca, dupa 60 de minute bune, moldovenii au cazut, iar Fenerbahce, cu un Kuyt neiertator, a obtinut o calificare mai usoara decat isi inchipuia la pauza.

Dar s-o luam cu inceputul. Partida disputata in fata a 15 mii de spectatori a inceput ca din tun, cu turcii in atac si dupa numai 12 minute oaspetii au si inscris, prin Caner, cu capul, dupa o centrare excelenta a lui Gokhan.

Bucuria turcilor a durat insa numai doua minute, pentru ca Marius Niculae a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, dintr-o pasa perfecta a lui Sanmartean.

Cu 1-1 s-a intrat la pauza si acelasi scor a fost pe tabela si dupa minutul 54, chiar daca Vaslui a avut un penalti. A fost insa irosit de N’Doye si a fost poate momentul in care plaiesii lui Porumboiu au cedat.

In minutul 71 a intrat in scena Kuyt, iar visele vasluienilor au fost naruite rapid. Mai intai l-a invins pe Coman cu un sut superb din 12 metri, iar apoi, peste cinci minute, l-a batut din nou pe goalkeeperul vasluienilor, de aceasta data dupa o centrare a lui Alex.

Scorul final al partidei a fost stabilit de senegalezul Mousa Sow, intrat in repriza secunda. In minutul 90+2, atacantul adus cu 10 milioane de euro de la Lille a scapat pe contraatac si a punctat cu un sut splendid la vinclu.

In ciuda infrangerii drastice, FC Vaslui paraseste Liga Campionilor cu capul sus. Dar pentru moldoveni aventura in cupele europene nu s-a terminat, ei urmand sa participe in playoff-ul Europa League.

Extrem de suparat dupa eliminarea din preliminariile Champions League, Adrian Porumboiu i-a scos vinovati pe N’Doye si Coman pentru esecul cu Fenerbahce de la Piatra Neamt.
„Am fost niste prosti. Dupa ce am ratat penalti ne-am prabusit. Prima repriza a fost excelenta. Nu l-am inteles pe N’Doye, s-a dus, s-a oprit si ne-a oprit si pe noi. E fotbalist de cabaret. Ma deceptioneaza jucatorii cu experienta care au gresit la goluri, erau parabile.
Nu au fost cu nimic mai buni decat noi. Ce sa le faci? Daca dadea Antal, era 3-2, nu 4-1. Antal a dat cu tocul acolo. Coman si N’Doye ne-au ingropat. N’Doye trebuia sa-l lase pe Sanmartean, s-a bagat el si a batut prost.
E umilitor sa vezi asa ceva, nu e de vina el, eu sunt de vina. Trebuia sa bat eu penalti pentru el. Mi-au placut fundasii centrali, Sanmartean si Niculae. Coman a dormit, avea program de somn. Primul gol e gol de portar, trebuia sa iasa pe 6 metri. Ce sa-i fac lui N’Doye, sa-l pun pe coji de nuca?”, a declarat Adrian Porumboiu la DigiSport.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Caue (Sburlea ’73, N’Doye (R. Costin ’79) – Antal (Zsiga ’83), N. Stanciu, Sânmărtean – M. Niculae. Antrenor: Marius Şumudică.

Fenerbahce: Volkan Demirel – Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Hasan Ali Kaldîrîm – Mehmet Topuz, Cristian, Selcuk Şahin, Caner Erkin (Stoch ’61) – Alex (Mehmet Topal ’82), Kuyt (Sow ’86). Antrenor: Aykut Kocaman.

Cartonaşe galbene: N’Doye ’40, Milanov ’75 / Caner Erkin ’42, H.A. Kaldîrîm, Stoch ’73
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Rusia, formată din Sergei Karasev (central), Tikhon Kalugin, Dmitri Mosyakin (asistenţi) şi Vitali Meshkov (rezervă).
La partida de la Piatra Neamţ au asistat şi preşedintele clubului Fenerbahce, Aziz Yildirim, şi alţi câţiva oficiali de la Istanbul. În tribună s-a aflat şi preşedintele LPF, Dumitru Dragomir.
În tur, săptămâna trecută, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.
În minutul 35, suporterii echipei Fenerbahce au aprins torţe şi le-au aruncat în spatele porţii apărate de Volkan. Forţele de ordine au intervenit şi i-au calmat rapid pe fani.