AcasăEvenimentSportMourinho a ignorat tradiția, dar n-a putut trece peste ea! Bayern rămâne...

Mourinho a ignorat tradiția, dar n-a putut trece peste ea! Bayern rămâne neînvinsă în fața lui Real Madrid la Munchen

Formaţia germană de fotbal Bayern Munchen a câştigat cu 2-1 (1-0), meciul susţinut, marţi, pe Allianz-Arena, în compania echipei spaniole Real Madrid, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. La conferința de presă dinaintea meciului, câțiva reporteri i-au adus aminte anrenorului Mourinho că Real n-a câștigat niciodată pe terenul bavarezilor. Destul de înfumurat, portughezul s-a ridicat de la masă spunând, în treacăt, că istoria nu-l înteresează, e trecut, el se gândește doar la prezent și viitor. Desfășurarea partidei a demonstrat că nu poți avea prezent și viitor dacă nu-ți cunoști trecutul. Echipa lui Mourhino a jucat economicos, doar ca să nu piardă și trucarea realității a costat-o. Lovită în ultimul minut de joc de golul superb al lui Mario Gomez, Real va trebui să abordeze de pe alte poziții returul de pe Santiago Bernabeu, dacă vrea să revină la Munchen pentru finala atât de mult dorită.
Pentru Bayern au marcat Franck Ribery, în minutul 17 şi Mario Gomez, în minutul 90 (FOTO- golul portughezului!), iar pentru Real Madrid a înscris Mesut Ozil, în minutul 53.
BAYERN: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Luiz Gustavo, Schweinsteiger (T. Müller ’61) – Robben, Kroos, Ribéry – Gomez.
Antrenor: Jupp Heynckes
REAL: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao – Khedira, Xabi Alonso – Di Maria (Granero ’80), Özil (Marcelo ’69), Ronaldo – Benzema (Higuain ’84).
Antrenor: Jose Mourinho
Meciul a fost arbitrat de englezul Howard Webb, ajutat de asistenţii Michael Mullarkey şi Stephen Child, în timp ce Mike Dean a fost rezervă. Asistenţi suplimentari au fost Martin Atkinson şi Mark Clattenburg.
Partida retur va avea loc la 25 aprilie pe arena Santiago Bernabeu.
În cealaltă semifinală se vor întâlni, miercuri, de la ora 21.45, Chelsea Londra şi FC Barcelona.