AcasăEvenimentSportMONDIALUL DE TINERET – România a învins Tunisia și s-a calificat în...

MONDIALUL DE TINERET – România a învins Tunisia și s-a calificat în sferturile de finală!

Selecționata României s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia, după ce a învins selecționata Tunisiei cu scorul de 29-27 (15-15), la Uberaba.

Tricolorii, după un debut echilibrat de meci, au reușit să se desprindă la două goluri, 7-5 (min. 15). Africanii au restabilit egalitatea în min. 21, 9-9, iar apoi cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, România marcând ultimul gol al reprizei, cu doar trei secunde rămase de joc.

Tunisia a mai condus o singură dată, în debutul reprizei secunde, cu 16-15 (31), după care România a preluat temporar controlul jocului și s-a desprins la trei goluri, 20-17 (39). Africanii au revenit însă din nou și au egalat, 24-24 (49), dar la 25-25 au venit din nou trei goluri la rând ale echipei pregătite de Ovidiu Mihăilă, scorul fiind de 28-25 (58). Tunisia a marcat două goluri într-un minut, dar Nicușor Negru a reușit ultimul gol al partidei, când mai erau trei secunde, parafând victoria tricolorilor, cu 29-27.

Negru a fost, de altfel, din nou cel mai bun jucător al echipei noastre, cu 14 goluri. Au mai marcat: Adrian Rotaru – 7, Dan Racoțea – 4, Robert Militaru – 2, Ionuț Nistor Ioniță – 1, Ramon Șomlea – 1.

Pentru Tunisia au înscris Bilel Abdelli – 9 goluri, Hamza Kablouti – 7, Ali Dhouibi – 2, Mehdi Berry – 2, Yassine Zaatir – 2, Omar Azadi – 2, Mounir Douiri – 1, Hosni Mribah – 1, Mohamed Fourati – 1.

Au arbitrat sârbii Ivan Mosorinski și Aleksandar Pandzic.

În sferturile de finală, România a întâlni echipa Franței, care a câștigat Grupa C și s-a impus în optimi cu 24-20 în fața Norvegiei. Meciul va avea loc miercuri, la Uberaba, de la ora locală 20,30 (joi, 02,30, în România).