AcasăEvenimentSportTREI SECUNDE! - România s-a calificat dramatic în sferturile de finală

TREI SECUNDE! – România s-a calificat dramatic în sferturile de finală

TREI SECUNDE Selecționata României a obținut cu emoții calificarea în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, luni, după ce a învins formația Japoniei cu scorul de 32-31 (16-13), în optimile de finală.

TREI SECUNDE Tricolorele au marcat golul victoriei cu trei secunde înainte de final, prin Elena Dache, după ce au condus cu 10-5 și 13-8 în prima repriză, cu 20-14, 24-18, 25-21 și 27-24 în partea a doua. După cinci minute nefaste, în care a primit patru goluri, fiind condusă că 28-27, România s-a desprins la 30-28 (58), dar a fost egalată, 30-30 (59), iar apoi la 31-31, când mai erau 18 secunde.

Cristina Laslo, cu 8 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de Ion Crăciun. Pentru România au mai înscris Lorena Ostase – 6 goluri, Alina Ilie – 5, Alexandra Dindiligan – 5, Elena Dache – 4, Florentina Craiu – 2, Daniela Corban – 1, Elena Stoicănescu – 1.

În sferturi, România va înfrunta echipa Croației, care a învins Ungaria cu scorul de 26-25 (13-13). Meciul se va desfășura marți, de la ora 20,45 (ora României).