AcasăEvenimentSportMIROS DE PRIMĂVARĂ - FCSB a câștigat în Israel și are maximum...

MIROS DE PRIMĂVARĂ – FCSB a câștigat în Israel și are maximum de puncte

MIROS DE PRIMĂVARĂ FCSB continuă marşul triumfal în Europa League. Vicecampionii României au câştigat şi în deplasarea cu Hapoel Be’er Sheva şi au maximum de puncte în Grupa G, după prima serie de întâlniri.

Marcator cu Lugano, Constantin Budescu putea deschide scorul şi în Israel. A avut o ocazie uriaşă încă din minutul doi, dar mingea a trecut milimetric pe lângă poarta adversă.

Răspunsul gazdelor a venit prin Melikson, care l-a învins pe Niţă. Roş-albaştrii au avut noroc, deoarece golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.

Un fost jucător al lui U Cluj, nigerianul Tony, a fost aproape să o ducă pe Hapoel la conducere, dar Niţă a avut o intervenţie de zile mari. Portarul lui FCSB a avut un reflex uluitor şi în faţa lui Einbinder.

A fost momentul în care Nicolae Dică a mutat decisiv. L-a introdus pe Gnohere, iar francezul a marcat după doar 22 de secunde, la capătul unei faze de senzaţie creata de Teixeira. Cinci minute mai târziu vârful roş-albaştrilor a reuşit dubla, din centrarea lui Budescu.

Israelienii nu au renunţat la luptă şi au redus din diferenţă cu trei minute înainte de final, prin Isaac Cuenca. La următorul atac, Hapoel putea primi penalty, la henţul lui Planic. Olandezul Kevin Blom a lăsat jocul să continue şi FCSB a câştigat cu 2 -1.

FCSB a câștigat pe terenul celor de la Beer Sheva, cu 2-1, și cu 9 puncte s-a instalat confortabil pe primul loc al Grupei G din Europa League. Roș-albaștrii au acum prima șansă la calificare, mai ales după celălat rezultat al zilei din serie, cel dintre Lugano și Viktoria Plzen, scor 3-2.

În minutul 62 al partidei de la Lugano scorul era 0-0 și nimic nu prevestea festivalul de goluri ce avea să urmeze. În doar șase minute (63 și 69), elvețienii au reușit să marcheze de două ori, prin Bottani și Carlinhos, și păreau a fi rezolvat partida.

N-a fost așa, pentru că cehii au reintrat în meci grație golului marcat de Krmencik, în minutul 76. Emoțiile gazdelor au fost risipite însă de Gerndt, care a dus scorul la 3-1 cu două minute înainte de final.

Relaxați la adăpostul avantajului de două goluri, elevii lui Pierluigi Tami n-au mai fost atenți și le-au permis cehilor să mai spere la o minune după golul marcat de Bakos, în minutul 90.

A fost însă prea târziu, astfel că Lugano a izbutit să bifeze prima victoria din Grupa G. După trei etape, practic la jumătatea seriilor, FCSB este lider cu 9 puncte, în timp ce Lugano, Plzen și Beer Sheva, toate cu câte trei puncte, ocupă în această ordine ierarhia.

Arena Naţională, de peste două săptămâni, joi, 2 noiembrie, ora 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro, echipa lui Dică poate obţine calificarea matematică în 16-imile Europa League, după doar patru etape.

Hapoel Be’er Sheva – FCSB 1-2
Hapoel: Goresh – Bitton (Cuenca 74), Taha, H. Elhamed, Korhut – Broun, Ogu (Radi 30), Einbinder – Melikson, Ben Sahar (Pekhart 67), Tony

Antrenor: Barak Bakhar

FCSB: Fl. Niță – R. Benzar (Enache 25), Planic, M. Bălașa, Momcilovic – Nedelcu, Ov. Popescu – D. Man (Fl. Coman 58), Budescu, Teixeira – Fl. Tănase (Gnohere 69)

Antrenor: Nicolae Dică