AcasăEvenimentSportMINUNEA NU S-A REPETAT - Barcelona a fost oprită de Juventus din...

MINUNEA NU S-A REPETAT – Barcelona a fost oprită de Juventus din drumul către semifinale

MINUNEA NU S-A REPETAT Juventus şi AS Monaco sunt ultimele două semifinaliste ale ediţiei din acest an a Ligii Campionilor.

Seara neagră pentru Barcelona. Catalanii nu au mai reușit un nou miracol, cum s-a întâmplat în optimi cu PSG, când, după 0-4 la Paris, au reușit să întoarcă scorul pe Nou Camp și să câștige cu 6-1. De această dată, au fost eliminați din Champions League de Juventus. Torinezii s-au impus cu 3-0, iar în retur meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Campioana Italiei a rezistat fără gol primit pe Camp Nou, contra Barcelonei, într-o partidă marcată de numeroasele ratări ale lui Lionel Messi. Juve visează la trofeul de care a fost foarte aproape în 2015, când a pierdut finala disputată chiar împotriva Barcei.

58f7d8a295f9cf9a3c0f507b

Dacă în celebra „remontada” din meciul cu PSG, brazilianul din atacul Barcelonei a fost unul dintre cei mai buni oameni ai catalanilor, în returul cu Juventus acesta nu a reușit să mai strălucească.

Neymar jr. nu a suportat acest eșec și la finalul jocului s-a prăbușit pe gazon, izbucnind în lacrimi. Starul brazilian și a tras tricoul pe față, în încercarea de a-și masca emoțiile imense. Colegii și adversarii l-au văzut și au încercat să-l consoleze, însă fără succes.

Cel care a reușit să-l facă pe Neymar să-și revină, cât de cât, a fost prietenul și fostul său coleg de la Barcelona, Dani Alves, care a mers la el și l-a luat în brațe. Fundașul dreapta evoluează în acest moment la Juventus și este binecunoscută prietenia pe care o are cu atacantul care îi e coechipier în naționala Braziliei. În jurul lor au venit și alți jucători care au încercat să-l consoleze pe Neymar.

58f8577395f9cfb645f82362

Au evoluat echipele:
FC Barcelona: 1. Marc-André ter Stegen — 20. Sergi Roberto (14. Javier Mascherano, 78), 3. Gerard Piqué, 23. Samuel Umtiti, 18. Jordi Alba — 4. Ivan Rakitic (17. Paco Alcácer, 58), 5. Sergio Busquets, 8. Andrés Iniesta (căpitan) — 10. Lionel Messi, 9. Luis Suárez, 11. Neymar. Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: 13. Jasper Cillessen — 6. Denis Suárez, 19. Lucas Digne, 21. André Gomes, 28. Carles Alená.
Juventus: 1. Gianluigi Buffon (căpitan) — 23. Dani Alves, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini, 12. Alex Sandro — 6. Sami Khedira, 5. Miralem Pjanic — 7. Juan Cuadrado (18. Mario Lemina, 84), 21. Paulo Dybala (15. Andrea Barzagli, 75), 17. Mario Mandzukic — 9. Gonzalo Higuaín (22. Kwadwo Asamoah, 88). Antrenor: Massimiliano Allegri.
Rezerve neutilizate: 25. Neto — 4. Medhi Benatia, 26. Stephan Lichtsteiner, 28. Tomas Rincon.

58f7d00595f9cfa73c0f507b

AS Monaco s-a calificat cu o dublă victorie în semifinalele UEFA Champions League. Câştigători cu 3-2 în meciul tur cu Borussia Dortmund, jucătorii lui Leonardo Jardim au început ca din tun şi disputa de pe teren propriu.

Autorul unei duble în urmă cu o săptămână, Kylian Mbappe a deschis scorul încă din minutul 3. Pentru tânărul de 18 ani a fost al 16-lea gol din ultimele 16 meciuri oficiale. „Galben-negrii” au răspuns prin Nuri Şahin, dar bara s-a opus. Tot gazdele au punctat, prin golgeterul Radamel Falcao.

Columbianul a ajuns la 45 de reuşite în cele 50 de apariţii într-o competiţie continentală. Dortmund a început să spere imediat după pauză – acţiunea superbă a lui Dembele a fost finalizată cu gol de Reus. Toure putea reface avantajul de două goluri, dar Burki a fost la post.

Pe final, Valere Germain nu a mai ratat. La 22 de secunde după ce a intrat pe teren şi-a trecut numele printre marcatori şi confruntarea s-a terminat 3-1.

Cu 6-3 la „general”, AS Monaco a acces pentru a patra oară în istorie în semifinalele Ligii Campionilor.

ECHIPELE

Monaco: Subasic – Toure, Glik, Jemerson, B. Mendy – B. Silva (min.90 Raggi), Moutinho, T. Bakayoko, Lemar – Mbappe (min.81 Germain), Falcao (min.68 Dirar). Antrenor: Leonardo Jardim.

Dortmund: Burki – Piszczek, Papasthatopoulos, Ginter, R. Guerreiro (min.72 Pulisic) – Weigl – Durm (min.27 Dembele), Kagawa, Şahin (min.46 Schmelzer), Reus – Aubameyang. Antrenor: Thomas Tuchel.

Marţi seară, Real Madrid a eliminat-o pe Bayern Munchen după un retur dramatic, ajuns în prelungiri după ce bavarezii s-au impus cu 2-1 după 90 de minute, scorul cu care fuseseră învinşi în tur. „Galacticii” au câştigat însă cu 4-2 după cele două reprize suplimentare.

Atletico Madrid a mers şi ea în semifinale după ce a remizat în Anglia, 1-1 cu Leicester City, după succesul cu 1-0 de pe Vicente Calderon.

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon.