AcasăEvenimentSportMINIHANDBAL - CS Phoenix, singura echipă din Maramureş calificată la turneul final

MINIHANDBAL – CS Phoenix, singura echipă din Maramureş calificată la turneul final

MINIHANDBAL În 12 şi 13 mai, la Miercurea Ciuc s-a desfăşurat faza semifinală a Festivalului naţional de minihandbal, competiţie rezervată sportivelor născute după anul 2006.

CS Phoenix Baia Mare s-a clasat pe locul 2 şi a obţinut astfel calificarea la turneul final, care va avea loc în perioada 8-11 iunie 2017.

Echipa antrenată de prof. Dumitru Sechel a câştigat toate meciurile din grupa în care a fost repartizată şi s-a calificat în finala turneului.

Rezultate înregistrate de CS Phoenix

13-6 cu CSŞ nr. 2 Baia Mare, 26-7 cu CSŞ Sfântu Gheorghe şi 8-4 cu ACS Pegasus Tg. Mureş.

Clasament grupa B: 1. CS Phoenix 6 puncte, 2. Pegasus Tg. Mureş 4 p, 3. CSŞ nr. 2 Baia Mare 2 p, 3. CSŞ Sf. Gheorghe 0.

Clasament grupa A: 1. CSM “VSK Csikszereda” Miercurea Ciuc 4 p, 2. Liceul Teoretic “Nagy Mózes” Tg. Secuiesc 2 p, 3. CSŞ Viitorul Cluj 0 p (Genius Sighetu Marmaţiei nu s-a prezentat).

În finala turneului CS Phoenix Baia Mare a fost învinsă de echipa locală, CSM “VSK Csikszereda” Miercurea Ciuc, scor 15-17 (9-11).

În meciul pentru locurile 3-4 echipa Liceului Teoretic “Nagy Mózes” din Tg. Secuiesc a învins cu 20-14 (9-6) pe ACS Pegasus Tg. Mureş.