AcasăEvenimentSportMIAMI OPEN – Victorie de etapă pentru Simona Halep în drumul spre...

MIAMI OPEN – Victorie de etapă pentru Simona Halep în drumul spre optimi

Simona Halep s-a calificat fără probleme în turul IV la Miami Open. Viitoarea adversară, Pennetta sau Azarenka. Jucătoarea din Belarus a nimicit-o (6-1, 6-1) pe finalista de la Indian Wells, Jelena Jankovic. Simona Halep (3) – Camila Giorgi (37): 6-4, 7-5.

Simona Halep a obţinut, fără să forţeze, o victorie de „serviciu” în turul III la Miami Open. Meciul dintre Halep şi italianca Camila Giorgi, mai precis setul secund al acestui meci a fost totuşi unul deosebit dintr-un anumit unghi de vedere: cel al audienţei la TV în România.

Setul II s-a desfăşurat în paralel cu prima repriză a meciului de fotbal România – Insulele Feroe. Probabil că luni seara sau marţi dimineaţa vom afla cifrele de audienţă, chiar dacă fotbalul a plecat din start cu avantajul transmiterii de către postul public de televiziune.

Între un meci contra Feroe în preliminariile CE şi un meci din turul III al unui turneu din categoria WTA Premier Mandatory, parcă indicele valoric ar fi în favoarea tenisului, mai ales că rezultatul la fotbal, victoria României era mai mult decât previzibil.

Despre meciul în sine sunt puţine de spus, chiar dacă la prima vedere scorul pare unul strâns. A fost strâns, repetăm, pentru că Halep nu a forţat mai deloc. A apăsat pe acceleraţie doar când a fost cazul, şi anume când seturile se apropiau de final. În primul set, de la 4-3 pentru adversară nu i-a mai dat nicio şansă până la 6-4, iar în setul secund, la 4-3 şi 5-4 deşi a pierdut game-urile pe propriul serviciu a revenit imediat fără probleme. Primul serviciu a intrat cât de cât 67% (se putea şi mai bine), a salvat 4 mingi de break, şi a câştigat 6 mingi de break din 8 câte a avut.

Ce a obţinut Halep până în prezent

– un cec de 59.185 USD

– 120 puncte WTA general

– 120 puncte WTA 2015 (Road to Singapore)

Cu cine va juca în turul IV

În turul IV (optimi de finală), Simona Halep va juca cu învingătoarea dintre Victoria Azarenka (36 WTA) şi Flavia Pennetta (28 WTA). Atragem atenţia că poziţia 36 ocupată de Azarenka în clasamentul mondial nu este una „reală”. Azarenka este jucătoare de „top 10”, dar din cauza unor accidentări a evoluat mai puţin în 2014, pierzând puncte bune obţinute din 2013 dar pe care nu putut să le apere. Azarenka în turul II a măturat-o pur şi simplu pe finalista de la Indian Wells, Jelena Jankovic, de care a trecut cu 6-1, 6-1.