AcasăEvenimentSportMIAMI OPEN – Serena Williams a avut nevoie doar de 57 de...

MIAMI OPEN – Serena Williams a avut nevoie doar de 57 de minute ca să câștige finala

Serena Williams, numărul 1 WTA, a câştigat, sâmbătă, Turneul de la Miami, după ce a învins-o în finală pe jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro, cu scorul 6-2, 6-0. Meciul a durat 57 de minute.

Americanca a câștigat pentru a opta oară acest turneu, după titlurile adjudecate în 2002, 2003, 2004, 2007, 2008, 2013 şi 2014.

Serena Williams este regina turneului de la Miami! Liderul mondial a câştigat cel de-al optulea titlu al carierei la turneul „de casă” al ei, după o finală fără istoric.

Serena a bătut-o pe Carla Suarez Navarro cu 6-2, 6-0, meci în care jucătoarea din Spania (locul 12 WTA) nu a avut niciun argument în faţa lui Williams. Partida a durat doar 57 de minute: primul set 33 de minute, al doilea 24.  Pe primul serviciu, Serena a avut un procentaj incredibil: 100 la sută, iar Suarez Navarro nu a avut nicio minge de break.  În semifinale, Serena Williams a trecut greu de Simona Halep, în trei seturi, 6-2, 4-6, 7-5. Românca şi Sabine Lisicki (în sferturi) sunt singurele jucătoare care i-au pus probleme numărului 1 mondial la Miami Open şi au reuşit să-i ia un set.

În urma victoriei din finala de la Miami, Serena Williams a adunat 21 de victorii la rând! Ea nu a mai pierdut un meci de la Turneul Campioanelor, când a fost învinsă de Simona Halep în primul meci din grupe (abandonul de la Indian Wells nu se „contabilizează” la eşecuri).