AcasăEvenimentSportMIAMI OPEN – Revenire spectaculoasă în setul doi și Simona a ajuns...

MIAMI OPEN – Revenire spectaculoasă în setul doi și Simona a ajuns în sferturi

Simona Halep a obţinut o victorie mare (şi meritată) în faţa unei jucătoare cu mare experienţă care în ultimii 10 ani a fost aproape tot timpul în top 20. O jucătoare, Flavia Pennetta care în turul anterior a eliminate-o pe una dintre cele mai în formă jucătoare ale zilei, Victoria Azarenka.

Prin victoria obţinută marţi dimineaţa (meciul s-a terminat la ora 05.55 (ora României) Halep înregistrează o premieră: calificare în sferturile de finală la toate cele 5 turnee jucate în acest an, ultimele trei fiind unul de Grand Slam şi două de WTA Premier Mandatory. În plus, Halep este prima jucătoare care în 2015 obţine 23 de victorii, dintre care 14 consecutive în turnee WTA.

O revenire de pomină

Primul set a fost câştigat la pas de Simona Halep. În primele 5 game-uri, fiecare jucătoare şi-a adjudecat serviciu, şi Halep face break la 3-2 pentru ea. Un break făcut la cel mai potrivit moment. De regulă, când se face un break la 3-2 sau 3-3, există şansa ca imediat jucătorul în cauză să ajungă la 5-2, şi acest lucru pune o presiune extraordinară pe adversar. Ceea ce s-a şi întâmplat. Halep a făcut imediat 5-2, nu a contat că a pierdut un game şi a închis cu 6-3.

Ceea ce s-a întâmplat însă în setul secund, ţine de domeniul senzaţionalului. Halep începe poticnit, pierde primul game la primire, după care pierde, game alb pe propriul serviciu. De la 0-2 începe sarabanda break-urilor, şi tabela arată Pennetta-Halep 4-2. În această partea a jocului, în cele 3 game-uri în care a servit, Halep nu a făcut niciun punct pe al doilea serviciu al ei. De fapt, a fost perioada în care serviciul a fost în mare suferinţă, ea necâştigând niciunul din primele 3 game când a servit. După 4-2, Pennetta face 5-2 pe propriul serviciu şi toată lumea se pregătea de un set decisiv.

A urmat însă o adevărată furtună provocată de Halep, care a câştigat 5 game-uri la rând şi totodată setul şi meciul. Primele 4 game-uri au fost câştigate categoric, la 15, la 30, la 0, şi tot la 0. Ultimul game al meciului a fost echilibrat, Pennetta jucându-şi ultima carte pe serviciul româncei. Scorul a evoluat astfel: 0-15, 30-15, 30-40, 40-40, 40-A, A-40 şi în fine mingea câştigătoare.

Evoluţia scorului

Set 1 (prim serviciu Halep): 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 4-2, 5-2, 5-3, 6-3 – set Simona Halep (timp de joc – 39:34)

Set 2 (prim serviciu Pennetta): 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6, 5-7 – set/meci Halep (timp de joc 51:45)

Ce a obţinut Simona Halep până în prezent

– calificare în sferturi de finală (tur V)

– un cec de 112.270 USD

– 215 puncte WTA general (puncte ce trebuie „apărate” în 2016)

– 215 puncte WTA 2015 (Road to Singapore)

Sferturi de finală

1. Serena Williams (1) – Sabine Lisicki (27)
  2. Simona Halep (3) – Sloane Stephens
  3. Carla Suarez Navarro (12) – Venus Williams (16)
  4. Andrea Petkovic (9) – Karolína Plíšková (14)

Tecău/Rojer s-au calificat în sferturi

În turul II al probei de dublu masculin, perechea româno-olandeză Horia Tecău/J-J Rojer a trecut de dublul columbian Juan Cabal/Robert Farah, cu scorul de 6-7, 6-3, [10]-[2]. În turul III (sferturi de finală), Tecău/Rojer va juca împotriva cuplului american, John Isner şi Sam Querrey.

Halep are cel mai uşor meci în sferturi

Teoretic, Simona Halep are cel mai uşor meci în sferturile de finală. Adversara sa este singura din cele 8 rămase în cursă care nu a fost cap de serie. Jucătoarea din SUA, Sloane Stephens este pe locul 45 în clasamentul mondial şi a ajuns în sferturi beneficiind de un culoar uşor. A învins pe rând pe: Yanina Wickmayer (92 WTA), Madison Keys (18 WTA), Johanna Larsson (52 WTA) şi Belinda Bencic (34 WTA). Este totuşi de menţionat că Stephens nu a pierdut niciun set în cele 4 meciuri. Principalii capi de serie din secţiunea 4 din care a făcut parte jucătoarea din SUA au fost Eugenie Bouchard şi Lucie Safarova.

H2H: Simona Halep – Sloane Stephens (45 WTA)

Meciuri câştigate/pierdute în 2015: 23 – 2 // 9 – 5

Poziţii şi puncte WTA (General): 7.181 puncte (#3) – 1.075 puncte (#45)

WTA 2015 „Road To Singapore”: 2.610 puncte (#1) – 191 puncte (#78)

Declaraţia de la „fileu”

Imediat după meci, prima declaraţie (micro-interviul luat la fileu) a Simonei Halep a fost următoarea:

„A fost un meci foarte greu, am fost condusă cu 5-2 în setul al doilea, am fost foarte nervoasă, m-am certat şi am revenit în teren mult mai agresivă. Până la urmă am câştigat meciul şi sunt foarte fericită. Îmi aduc aminte meciul contra ei de la US Open, am fost dezamăgită că am pierdut atunci.. Mi-am dorit să joc din nou împotriva ei, am avut mai multă încredere în mine. Ea este o jucătoare care loveşte mingea foarte puternic şi în totdeauna mi-a fost dificil să joc contra ei. Dar de pe fundul terenului eu am fost azi mai agresivă. Am să fac o confidenţă: eu cred foarte mult în şansa mea”. (cotidianul.ro)