AcasăEvenimentSportMerita mai mult! Rapid a fost destul de aproape de o minune!

Merita mai mult! Rapid a fost destul de aproape de o minune!

Rapid a castigat, scor 1-0, mansa secunda a intalnirii din turul 3 preliminar al Europa League cu Heerenveen, dar paraseste competitia dupa ce in tur a fost batuta cu 4-0 in Olanda.
In fata a mai putin de 3.000 de spectatori, veniti joi seara pe National Arena, giulestenii au jucat incantator si doar ghinionul si deciziile controversate ale arbitrilor au facut ca minunea sa nu se produca.
Dupa ce-au fost batuti cu 4-0 in tur, rapidistii au relizat ca nu mai au nimic de pierdut si au „calarit” Heerenveenul inca din startul meciului.

Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 20, de Herea, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Teixeira la un hent in careu al lui Van la Parra.

La doua minute dupa, Rapid a marcat din nou, prin Roman, insa golul a fost incredibil anulat pe motiv de offiside. Un offside inexistent!

Trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a continuat sa atace, insa olandezii lui Van Basten s-au baricadat in aparare si au rezistat.
Giuleştenii au atacat în valuri în prima repriză, ratând câteva ocazii uriaşe, în timp ce echipa lui Van Basten a fost de nerecunoscut.
După pauză, elevii lui Sabău au continuat ofensiva totală, dar olandezii s-au apărat atent şi au obţinut calificarea pentru care nu credeau că vor mai tremura.
Rapid – Heerenveen 1-0
Rapid: Albuţ – Rui Duarte (Goga 48), Oros, Glauber, Bozovici – Roman, Grigorie, Teixeira, Herea (Milisavljevici 73) – Surdu – Ciolacu (Ilijoski 46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
Heerenveen: Nordfeldt – Zuiverloon, Gouweleeuw, Zomer, Raitala – De Roon, Kums, Ziyech (Van Arnholt 46)- Van la Parra (Assaidi 46), Djuricici (El Akchaoui 74), Tannane. Antrenor: Marco van Basten
Gol: Herea 20 (penalty)
Stadion Arena Naţională: 3.000
Arbitru: Felix Zwayer (Germania)