AcasăEvenimentSportMeci neașteptat de greu pentru CFR! Maftei a marcat golul victoriei în...

Meci neașteptat de greu pentru CFR! Maftei a marcat golul victoriei în ultimul minut al prelungirilor!

CFR Cluj-Napoca a câștigat in extremis, cu 2-1 (1-0), meciul cu Voinţa Sibiu din etapa cu numărul 32 a Ligii 1 de fotbal. Golul victoriei a fost înscris de Maftei, cu un șut din afara careului de 16 metri, în minutul 4 al prelungirilor. Oaspeții nu mai au șanse de salvare de la retrogradare, în timp ce clujenii rămân favoriți la titlu.
CFR a deschis scorul în min. 9, prin senegalezul Modou Sougou, care a trimis balonul peste portarul Bogdan Miron, după o respingere greşită a lui Apostol.
Oaspeții au egalat după pauză (63), când Dumitru Apostol, care a deviat cu capul mingea centrată de Dragoş Tătar din lovitură liberă.
CFR a rămas în 10 oameni din min. 78, când Ronny, intrat după pauză, a primit al doilea cartonaş galben pentru simulare.
Cu toate că au fost în inferioritate, clujenii au câștigat prin șutul expediat de Vasile Maftei care l-a surprins pe Miron (min. 90+4).
CFR: Beto – Lionn (Panin ’66), Maftei, Piccolo, Camora – Peralta, Sarre, Sougou, Vranjes (Rui Pedro ’73) – Hora, Kapetanos (Ronny ’60).
Antrenor: Ioan Andone
SIBIU: Miron – Forika, Apostol, Grigore – Tătar, Dâlbea, Burlacu, Bunea – Popa (Postolache ’86), Zăgrean (Beza ’86), Cigan (Antohi ’68).
Antrenor: Alexandru Pelici
Cartonaşe galbene: Camora ’31, Kapetanos ’48, Peralta ’58, Lionn ’62, Ronny ’72, ’77 / Burlacu ’18, Popa ’61, Forika ’90+1, Postolache+2, Antohi +3
Cartonaş roşu: Ronny ’77