AcasăEvenimentSportMECI AMICAL - Olimpia Satu Mare și FC Municipal Baia Mare au...

MECI AMICAL – Olimpia Satu Mare și FC Municipal Baia Mare au remizat și în a două confruntare

Olimpia Satu Mare şi FC Municipal Baia Mare au încheiat tot la egalitate meciul revanşă disputat miercuri după-amiază, pe o căldură insuportabilă, pe stadionul Olimpia. Dacă în tur jocul dintre cele două rivale s-a terminat cu goluri – 2-2, acum tabela a rămas neschimbată pe parcursul celor 90 de minute. Gazdele au folosit toţi cei 23 de jucători avuţi la dispoziţie, trimiţînd în teren două echipe diferite în cele două reprize, iar oaspeţii au mizat pe 18 jucători. În prima parte jocul a fost în mare parte echilibrat, perioada de dominare fiind împărţită în mod egal, în schimb partea secundă a aparţinut în cea mai mare parte elevilor antrenaţi de Dorin Toma şi Cristian Bogdan.

Dacă în prima parte băimărenii au beneficiat de cîteva oportunităţi în preajma careului advers, în partea a doua FC Municipal Baia Mare şi-a creat ocazii clare. În minutul 60, în aceeaşi fază, Balaure şi Deac au avut posibilitatea deschiderii scorului din poziţii extrem de favorabile, dar imprecizia la finalizare şi concentrarea au făcut ca tabela să nu se modifice. Peste alte şase minute Balaure a avut din nou în gheată şansa golului, dar şutul acestuia din careul mare trimis la colţul lung a trecut milimetric pe lîngă poartă. Acelaşi Balaure a solicitat un penalty în minutul 82 în urma unui fault, dar centralul nu a dictat nimic. Şi aşa s-a încheiat 0-0, în care ambele formaţii au căutat să identifice un prim „11” apropiat pentru debutul campionatului de pe 29 august.

• Olimpia Satu Mare • Prima repriză: Băican – Ciul, Heil, Iuhas, Muntean, Selagea, Takacs, Villand, Faur, Bura, Bîgiu. Repriza a doua: Şuta – V. Csik, Bălău, Şimon, Roatiş, R. Rus, Ştef, Lukacs, Sălăgeanu, Cădar, Boştină. Antrenori: Tiberiu Csik şi Ioan Dragomir.

• FC Municipal Baia Mare: Bota (55 Ormenişan) – Duruş, Hodor, Urs (68 Bratima), Lupu (68 Gherman), Leonte (68 Munteanu), Păcurar (68 Şter), Ignea (68 M. Popa), Deac (68 Giurgiu), Balaure (81 Deac), Arnăutu (68 V. Pop). Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.

FC Municipal Baia Mare are stabilit al zecelea amical al verii sîmbătă, 8 august, de la ora 10, pe stadionul „Viorel Mateianu”, împotriva grupării de Liga a III-a ACS Fotbal Comuna Recea.