AcasăEvenimentSportMarele Premiu al Belgiei. Button a câștigat detașat. Alonso scos din primul...

Marele Premiu al Belgiei. Button a câștigat detașat. Alonso scos din primul tur! Lupta pentru titlu se reaprinde!

Britanicul Jenson Button a bifat la Spa-Francorchamps a doua victorie a sezonului după cea obținută în chiar prima cursă a anului la Melbourne. Plecat din pole position, echipierul de la McLaren-Mercedes a condus în permanență și la final s-a impus cu un avans de 13.6 secunde în fața lui Sebastian Vettel. Podiumul din Marele Premiu al Belgiei a fost completat de Kimi Raikkonen.
Din mai 2009 nu mai plecase din pole position Jenson Button și echipierul de la McLaren s-a descurcat de minune în prima poziție a grilei de start.

Locul fruntaș l-a ajutat pe britanic să scape cu bine din primul viraj. Nu același lucru se poate spune despre Fernando Alonso, liderul campionatului, și Lewis Hamilton, cei doi foști campioni mondiali fiind scoși din cursă încă din primul viraj de nesăbuitul Romain Grosjean.

Imediat după aprinderea luminilor verzi Grosjean a tăiat pista spre dreapta unde s-a acroșat de roata stânga față a monopostului pilotat de Hamilton. Din acesta a fost aruncat în Sergio Perez de la Sauber și de acolo l-a luat în plin pe Alonso.

Prins la mijlocul ambuteiajului, pilotul spaniol de la Ferrari a ieșit cel mai șifonat și, după o scurtă vizită la centrul medical, a reușit să ajungă pe propriile picioare la boxa echipei sale.
Cursa a fost neutralizată cu Safety Car timp de patru tururi, după care Button a impus ritmul în fața lui Raikkonen, a celor doi piloți de la Force India și a veteranului Michael Schumacher.

Aflat la cursa cu numărul 300 pe circuitul unde debuta în urmă cu 21 de ani și unde în 1992 obținea prima victorie din carieră, Schumacher s-a descurcat foarte bine în prima parte a întrecerii, cochetând până aproape de final.

Ultima oprire la boxe l-a scos pe veteranul german de la Mercedes din lupta pentru al doilea podium al sezonului, astfel că în cele din urmă Schumacher s-a mulțumit cu locul al șaptelea.

Button s-a menținut în permanență la conducere fără a slăbi niciun moment ritmul, în timp ce în spatele său Vettel ajungea pe doi la capătul mai multor depășiri spectaculoase.

Campionul mondial a trecut prin mari emoții în turul 20 din cele 44 programate. Aflat în duel cu Schumacher, Vettel a scăpat ca prin minune de un acroșaj cu mai titratul său oponent. Cei doi au fost foarte aproape de o coliziune în zona numită stația de autobuz. Schumache a căutat interiorul pregătindu-se să intre la boxe, Vettel l-a blocat forțându-l să aleagă exteriorul, pentru ca în cele din urmă Schumacher să-i taie fața pilotului de la Red Bull în drumul spre linia standurilor.

Același Schumacher a fost protagonistul unei alte faze spectaculoase în turul 34. Aflat în coborâre spre virajul de mare viteză Eau Rouge, Schumacher a fost surprins descoperit la interior de Raikkonen, care a trecut ca glonțul pe lângă german într-o zonă unde depășirile sunt aproape imposibile. Raikkonen a reușit însă trecerea cu un sânge rece demn de renumele său.

Abandonul lui Alonso a făcut ca lupta pentru titlul mondial să se strângă. Dacă înaintea pauzei de vară pilotul spaniol de la Ferrari avea un avans de 40 de puncte în fața lui Mark Webber, de această dată fostul dublu campion mondial mai păstrează doar 24 de puncte în fața lui Vettel.

Pentru Marele Circ urmează peste doar o săptămână cursa de la Monza pe unul dintre cele mai rapid circuite din întreg calendarul competițional. (sursa: onlinesport.ro)