AcasăEvenimentSportMaine HCM Minaur întâlneste o adversară de tradiție, Dinamo Bucuresti

Maine HCM Minaur întâlneste o adversară de tradiție, Dinamo Bucuresti

foto arhiva

Mâine, cu începere de la ora 11:00. HCM Minaur va întâlni pe terem propriu în cadrul etapei cu numărul 20 din Liga Națională o adversară de tradiție, C.S. Dinamo București. În acest meci, intrarea spectatorilor va fi liberă.

Ultimul meci disputat de echipa noastră a fost în sferturile Cupei României, când am fost eliminați de divizionara “A” HC Vaslui, scor 22-28, după ce la pauză tot vasluienii au fost cei care au condus, scor 13-16. Și oaspeții de mâine au fost eliminați în sferturile Cupei României, după ce au pierdut meciul cu Știința Bacău, scor 27-37 (17-19).

În ultimul meci disputat în Liga Națională, HCM Minaur a pierdut pe terenul echipei CS Caraș-Severin, scor 32-34. La pauză, echipa din Reșița a avut un avantaj de trei goluri, scor 18-15. Dinamo București a pierdut pe teren propriu în fața campioanei din sezonul trecut, HCM Constanța, scor 22-31. La pauză, diferența dintre cele două echipe a fost de doar 3 puncte, Constanța conducând cu scorul de 14-11.

În acest moment, după 20 de meciuri disputate în Liga Națională, HCM Minaur ocupă locul nouă, cu 18 puncte, în timp ce bucureștenii se situează pe locul 5, penultimul care asigură un loc în play-off la sfârșitul sezonului regulat.

În meciul tur, la București, Dinamo s-a impus cu scorul de 31-23, după ce la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Partida de mâine va fi arbitrată de cuplul Marcel Sas (Bihor) – Marius Pintea (Cluj).

Meciul de mâine va fi primul pentru Adi Popovici în calitate de antrenor principal la HCM Minaur, în urma demiterii lui Gheorghe Covaciu la sfârșitul săptămânii trecute. Adi Popovici a mai fost antrenor principal la HCM Minaur la sfârșitul sezonului trecut, în care echipa noastră a reușit promovarea în Liga Națională.