AcasăEvenimentSportMAI SUNT DOI PAȘI - Simona Halep s-a calificat în semifinale la...

MAI SUNT DOI PAȘI – Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wuhan Open

MAI SUNT DOI PAȘI Simona Halep, locul 5 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 Wuhan Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe americanca Madison Keys, locul 9 WTA.

Setul 1 a început cu două game-uri câştigate la zero de Keys, al doilea pe serviciul Simonei Halep. Apoi greşelile şi-au făcut loc în evoluţia sportivei americane şi Halep a început să puncteze pe tabelă. Jucătoarea română a făcut rebreak, însă s-a văzut din nou la distanţă de două game-uri de rivală. Dar noua conducătoare a jocului se schimbase deja. Halep nu a mai cedat decât un ghem, la 3-3, şi a pus capăt setului cu 6-4, după 39 de minute.

Keys nu şi-a mai revenit, iar setul al doilea a fost la îndemâna româncei, care a pierdut doar două game-uri, la 2-0, şi la 5-1. În acest fel, partida s-a încheiat după doar o oră şi 10 minute şi după 6-2 în al doilea set.

Calificarea în semifinale este recompensată la Wuhan Open cu un premiu de 117.700 de dolari şi cu 350 de puncte WTA.

Simona Halep se pregăteşte pentru al patrulea duel cu Petra Kvitova (16 WTA), cele două urmând să se întâlnească în semifinalele turneului de la Wuhan, competiţie transmisă în direct de Digi Sport.

petra-kvitova-2r0eqwi96j

Sportiva de 26 de ani din Cehia a prefaţat partida cu Simona, jucătoare pe care nu a învins-o niciodată în carieră.

„N-am mai jucat de mult cu Simona. Fed Cup e diferit. Nu ştiu dacă se pune. Cred că a jucat bine astăzi, nu am văzut decât scorul. Un meci nou, o zi nouă. Voi încerca să dau totul, ultima oară am pierdut împotriva ei, ştiu cum joacă. Cred că voi fi pregatită”, a spus Kvitova, la finalul meciului cu Johanna Konta.

Aceasta va fi cea de-a patra întâlnire directă dintre cele două jucătoare, Simona fiind cea care le-a câştigat pe precedentele trei. Halep s-a impus cu 6-2, 6-2 (2013, New Haven, finală), 6-7, 6-3, 6-2 (2014, Madrid, semifinale) şi cu 6-4, 3-6, 6-3 (2016, Fed Cup).

Partida dintre Simona Halep şi Petra Kvitova din semifinalele de la Wuhan se va disputa vineri, nu mai devreme de ora 14:00. Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 2.

În cealaltă semifinală a turneului se vor întâlni Svetlana Kuznetsova şi Dominika Cibulkova

După ce a făcut pasul în penultimul act al turneului de la Wuhan, Halep a spus că este o mândrie pentru ea să fie prezentă pentru a treia oară la rând la Turneul Campioanelor, competiţie la care a obţinut calificarea, după înfrângerea de miercuri suferită de Carla Suarez Navarro.

Ştiam că va fi un adversar foarte puternic, dar am jucat foarte bine azi, am returnat bine. M-am bucurat de timpul petrecut pe teren şi le mulţumesc celor prezenţi. Sunt foarte fericită că m-am calificat la Turneul Campioanelor.

E un lucru fantastic că m-am calificat 3 ani la rând la Turneul Campioanelor. Sper ca anul acesta să fie mai bine ca anul trecut. Sper să fiu bucuroasă şi să mă simt bine”, a declarat Simona Halep.