AcasăEvenimentSportMAI PUȚIN DE O ORĂ - Simona Halep și-a spulberat adversara din...

MAI PUȚIN DE O ORĂ – Simona Halep și-a spulberat adversara din optimile de finală de la Birmingham

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA pe iarbă de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 665.900 dolari, după ce a învins-o pe Klara Koukalova (Cehia), cu 6-1, 6-3, în doar 50 de minute.

Halep, principala favorită a turneului, a dominat categoric meciul, mai ales în primul set, pe care şi l-a adjudecat în doar 18 minute. Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar în cele din urmă Simona a reuşit să încheie repede conturile cu adversara sa de 33 de ani, aflată pe locul 92 în lume.

Koukalova o învinsese pe Halep în 2010, în calificări la Madrid, cu 6-3, 6-3, iar Simona şi-a luat revanşa în 2012 în primul tur la Hobart, cu 4-6, 6-2, 7-5. Simona Halep (23 ani) şi-a asigurat un cec de 16.725 dolari şi 100 de puncte WTA.

Tenismena noastra, favorita numarul 1 la castigarea turneului britanic, o va intalni in sferturi pe frantuzoaica Kristina Mladenovic. Jucatoarea clasata pe locul 43 in ierarhia WTA a produs surpriza in optimi si a eliminat-o pe favorita numarul 10, cehoaica Barbora Strycova, in doua seturi, scor 7-6, 6-2.

E a doua surpriza reusita de Mladenovic la Birmingham, dupa ce in runda a doua a eliminat-o pe canadianca Eugenie Bouchard. Kristina Mladenovic are 22 de ani si in cariera ei a castigat un singur turneu, in 2012 in Taiwan.

In prezent ocupa locul 43 in ierarhia WTA, iar cea mai buna clasare a fost pozitia a 36-a, in luna august a anului 2013.

Simona Halep si Kristina Mladenovic s-au mai intalnit o singura data, in 2014, la Paris, cand frantuzoaica s-a impus in doua seturi, scor 7-6, 6-4.

Românca de 23 de ani va evolua joi şi în proba de dublu, după ce nu a putut juca miercuri din cauza ploii. Halep şi partenera sa Heather Watson (Marea Britanie) vor întâlni, în primul tur, perechea spaniolă Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santoja, meciul fiind al doilea de pe