AcasăEvenimentSportMai greu decât arată scorul. CFR a câștigat la diferență mare partida...

Mai greu decât arată scorul. CFR a câștigat la diferență mare partida cu Gloria

CFR Cluj a câştigat cu 5-1 meciul de pe teren propriu cu Gloria Bistriţa, un meci cu decizii controversate de arbitraj în prima repriză şi cu goluri numeroase în ultimele minute de joc. Pentru clujeni au marcat Kapetanos, Gabi Mureşan, Bjelanovic şi Luis Alberto, golul bistriţenilor fiind semnat de Zahiri.
Clujenii au început meciul în forţă şi n-au avut nevoie decât de şase minute pentru a deschide scorul, Pantelis Kapetanos marcând cu capul din centrarea de pe dreapta a lui Sougou.
Deşi gazdele au avut mai mereu iniţiativa şi s-au instalat la cârma jocului, bistriţenii au scos colţii şi ei în unele faze din preajma porţii alb-vişiniilor. În minutul 15, bistriţenii au cerut pentru prima dată penalty, după ce şutul lui Predescu l-a lovit în mână pe Vasile Maftei în careu, dar arbitrul Cojocaru a lăsat jocul să continue.
Câteva minute mai târziu, Kapetanos a trimis iar mingea în plasă, după o pasă de la Sougou, dar golul nu a fost valabil din cauza unui offside. În minutul 25, jucătorii şi oficialii Gloriei au cerut iar penalty, după ce Curtuiuş a fost ţinut în careu de Maftei şi împiedicat să ajungă la minge.
În minutul 33, însă, s-a acordat penalty pentru CFR, în urma unei faze controversate. Kapetanos a încercat să pătrundă spre careu la mare lutptă cu Kanon, faultând în acelaşi timp în atac. Arbitrul Cojocaru a vrut să fluiera faultul în atac al grecului, dar între timp s-a răzgândit după ce Kapetanos a primit o lovitură în figură de la Kanon. Jucătorul Bistriţei a fost eliminat, iar clujenii au beneficiat de penalty, Gabi Mureşan majorând avantajul gazdelor de la punctul cu var.
Repriza a doua n-a mai oferit atâtea faze de poartă. Cu două goluri avantaj pe tabelă, clujenii n-au mai forţat, dar au reuşit totuşi să marcheze al treilea gol în urma unei scheme superbe la o lovitură liberă, Gabi Mureşan fiind la finalizare. Echilibrul numeric de pe teren s-a restabilit în minutul 60, când Aguirregaray a primit direct cartonaşul roşu pentru o intrare cu talpa.
După aproape o repriză fără prea multe realizări, conducta s-a spart în ultimele cinci minute de joc, într-o perioadă în care Gloria a predat total armele. Sasa Bjelanovic a profitat de o pasă primită de la adversar în careu şi a marcat pentru 4-0, pentru ca un minut mai târziu să înscrie şi Luis Alberto, aflat la primul său gol pentru CFR Cluj. Scorul final a fost stabilit de Zahiri în al treilea minut de prelungiri, jucătorul Gloriei marcând golul de onoare.
CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Maftei, Rada, Camora – Sougou (Sepsi ’86), G. Mureşan, Aguirregaray, Valente (Luis Alberto ’65) – Bastos, Kapetanos (Bjelanovici ’69). Antrenor: Ioan Andone.
Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Canon, Al. Tudose, Ayza (Năstase ’41) – Predescu, P. Anton, Romario (Feher ’65), Zahiri – Reano, Curtuiuş (Laio ’57). Antrenor: Nicolae Manea.
Cartonaşe galbene: Kapetanos ’51 / Năstase ’45+1, Anton ’54
Cartonaşe roşii: Aguirregaray ’61 / Kanon ’33
Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Vladimir Urzică, Alexandru Vodă (asistenţi) – Sergiu Popa (rezervă).
Observatori: Nicolae Marodin, Viorel Boit