AcasăEvenimentSportMADRID MASTERS – Simona Halep s-a calificat în finală, cea mai bună...

MADRID MASTERS – Simona Halep s-a calificat în finală, cea mai bună performanță din carieră!

Simona Halep (5 WTA) a câştigat partida disputată sâmbătă împotriva Petrei Kvitová (6 WTA) cu scorul de 6-7 (4), 6-3, 6-2 şi s-a calificat în finala turneului de la Madrid. Simona Halep a învins-o pe Petra Kvitová şi s-a calificat în ultimul act al turneului de la Madrid. Românca a avut un start de meci slab, dominat de jucătoarea din Cehia, a pierdut primul set, însă a reuşit să-şi păstreze concentrarea şi a revenit în al doilea, adjudecându-şi apoi decisivul.

In finala Simona Halep o va intalni pe rusoaica Maria Sharapova. La cateva zeci de minute dupa ce romanca se impunea in prima semifinala, Sharapova a castigat fara probleme in fata polonezei Radwanska, in doua seturi, scor 6-1, 6-4.
Astfel, Simona Halep si Maria Sharapova se vor duela duminica in marea finala.
Sharapova are un ascendent moral in fata Simonei, rusoaica impunandu-se in intalnirile directe de anul trecut de la Indian Wells si Beijing.

Finala va fi transmisă în direct pe Dolce Sport 2, duminică, la ora 17:30.Pentru calificarea în finală, Simona Halep va primi un cec în valoare de 342.600 de euro și 650 de puncte în clasamentul WTA. Câștigarea turneului este recompensată cu aproape 700.000 de euro și 1000 de puncte WTA.

Simona Halep va juca duminică pentru prima dată o finală de turneu Premier Mandatory, cea mai importantă categorie de după Grand Slam.Ea a mai evoluat în semifinalele unui turneu Premier Mandatory, la Indian Wells, în luna martie, într-un meci pe care l-a pierdut în faţa sportivei poloneze Agnieszka Radwanska.

În acest moment, Simona are asigurat locul 5 în clasamentul WTA și mai poate urca o poziție, dacă se impune în finala de duminică. Locul 4 ar fi cea mai bună poziție pentru Halep