AcasăEvenimentSportLOCUL TREI ÎN EUROPA - CSM București a câștigat finala mică în...

LOCUL TREI ÎN EUROPA – CSM București a câștigat finala mică în fața echipei Buducnost Podgorica

LOCUL TREI ÎN EUROPA CSM București a câștigat bronzul în Liga Campionilor la handbal feminin, duminică, după ce a învins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20 (13-12), în finala mică a turneului Final4 jucat în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta.

CSM București, deținătoarea trofeului, învinsă sâmbătă de Vardar Skopje cu 38-33, a dominat finala mică disputată în compania echipei Buducnost. Antrenorul Dragan Adzic a folosit-o pe Cristina Neagu doar în prima parte a meciului. Pentru Neagu a fost ultimul său meci la Buducnost, ea urmând să joace din vară la CSM.

05071804194500313

Începutul meciului a fost echilibrat, iar în min. 6 scorul era 4-4, după care au urmat cinci goluri la rând pentru campioana României, care s-a desprins la 9-4 (14), notează Agerpres. CSMB s-a aflat la controlul jocului până spre final, când au încasat patru goluri consecutive și au intrat la pauză cu un singur gol în plus, 13-12.

Jocul a fost strâns după pauză câteva minute, scorul fiind egal, 14-14, în min. 33, dar au venit patru goluri ale campioanei României, pentru 18-14 (40), iar apoi Buducnost nu a mai contat, CSM București câștigând clar, cu 26-20, spre bucuria numeroșilor spectatori români (circa 1.500) aflați în sala din capitala Ungariei.

Finalul a fost emoționant, cu jucătoarele de la Buducnost îmbrățișând-o pe Neagu, aflată în lacrimi, la mijlocul terenului, în timp ce jucătoarele CSM-ului au primit medaliile de bronz de la Narcisa Lecușanu, oficial EHF.

590f3a6795f9cfd32124c68f

CSM București: Jelena Grubisic, Paula Ungureanu, Alina Iordache — Isabelle Gullden (9 goluri), Iulia Curea (1), Elena Dache (1), Camille Ayglon Saurina (2), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (1), Carmen Martin Berenguer (3), Oana Manea (3), Gnonsiane Niombla (2), Anastasia Lobaci, Majda Mehmedovic (2), Simone Boehme. Antrenor: Per Andre Johansson.
Buducnost: Darly Zoqbi de Paula, Anastasia Babovic, Marta Batinovic — Dijana Ujkic (1), Cristina Neagu (3 goluri), Djurdjina Jaukovic (1), Matea Pletikosic (2), Vanesa Agovic, Dragana Cvijic, Neli Irman, Katarina Bulatovic (5), Ivona Pavicevic (2), Ema Ramusovic (4), Biljana Novovic (1), Kinga Achruk, Itana Grbic (1). Antrenor: Dragan Adzic.

Au arbitrat austriecele Ana Vranes și Marlis Wenninger, delegat EHF a fost Janka Stasova (Slovacia), iar delegat EHF pentru arbitri Paivi Mitrunen (Finlanda).