AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ – Minaur învinge Energia Tg. Jiu după un meci echilibrat

LIGA NAȚIONALĂ – Minaur învinge Energia Tg. Jiu după un meci echilibrat

Într-o partidă restantă din etapa a 12-a, HCM Minaur și Energia Tg. Jiu s-au întâlnit la Baia Mare în reeditarea Super-Cupei României, iar învingătoare a ieșit tot HCM Minaur, care s-a impus cu scorul final de 29-27, chiar dacă la pauză gorjenii au fost cei care au intrat la cabine în avantaj, scor 14-15.

Primul repriză a fost echilibrată, cu cele două echipe mergând de la egal la egal. Oaspeții au condus după primele cinci minute de joc, scor 1-2. Cele două echipe s-au aflat la egalitate la jumătatea primei reprize, scor 9-9. Egalitatea s-a păstrat până spre finalul primelor 30 de minute, însă oaspeții au marcat în ultimul minut și au intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 14-15.

Oaspeții au revenit mai motivați de la cabine, mărindu-și avantajul la trei goluri la cinci minute de la reluare, scor 15-18. Din acest moment, nu au mai marcat timp de zece minute, perioadă în care HCM Minaur a marcat nouă goluri consecutive (!), ducând astfel scorul la 24-18 în minutul 44.

Această diferență de șase goluri nu a fost păstrată mult timp de campioni, oaspeții apropiindu-se la două goluri cu cinci minute înainte de final, scor 27-25, prea târziu pentru cei din Tg. Jiu, HCM Minaur impunându-se la final cu scorul de 29-27.

Următorul meci pentru HCM Minaur este în EHF Velux Champions League, campionii României urmând să se deplaseze la Motor Zaporozhye. Partida se va disputa sâmbătă, 21 noiembrie cu începere de la ora 18:00. În Liga Națională, în ultima etapă a turului, HCM Minaur se va deplasa la Reșița, pentru a întâlni echipa HC Adrian Petrea.

HCM Minaur Baia Mare – Pandurii Energia Targu Jiu: 29-27 (14-15)

• Sala Polivalenta “Lascar Pana”; cca 500 de spectatori
  • Arbitri: Teodor Serbu – Andrei Vasilescu (Bucuresti). Observator: Adrian Lupsa (Resita)
  • Aruncari de la 7m: 8-3 (transformate: 5-3; au ratat: Popescu, Ivancsik, Sadoveac)
  • Minute de eliminare: 8-10
  • Minaur: R. Pop (15 interventii), Tatai – Ivancsik 6, Sadoveac 6 (2 din 7m), Karacic 4 (unul din 7m), Popescu 3 (2 din 7m), Cristescu 2, Sabou 2, Bera 2, Busecan 1, Ostrousko 1, Vilovski 1, Marta, Mihai.
  • Antrenor: Petru Pop
  • Pandurii: Selaru (15 interventii), Bucataru (3 interventii, a aparat si 3 de 7m), Tenghea – Acatrinei 7, Tutu 5, Mledenciu 4 (3 din 7m), Chirut 2, D. Iancu 2, Giotoiu 2, Paunica 2, Bejinariu 1, Tirzioru 1, Soldanescu 1, Enache, Dediu, Stoica.
  • Antrenori: Bozo Rudici si Sorin Barza.