AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut primul meci din semifinale, dar următoarele...

LIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut primul meci din semifinale, dar următoarele două partide se joacă în Baia Mare

HCM Minaur a pierdut primul meci din semifinalele Playoff-ului, scor 30-26, în deplasare la CS Dinamo București. La pauză, dinamoviștii au avut un avantaj de opt goluri, scor 17-9.

HCM Minaur a pierdut pentru prima dată cu CS Dinamo în acest sezon, după două victorii (27-21, în turul sezonului regulat și 32-29 în Cupa României) și două egaluri (26-26 în Cupa României și 26-26 în returul sezonului regulat).

Gazdele au început mai bine meciul, conducând cu 3-0 după primele cinci minute. Aceeași diferență s-a păstrat și cu cinci minute mai târziu, când Dinamo a condus cu 5-2. La mijlocul primei reprize dinamoviștii au avut patru goluri în avantaj, scor 8-4, diferență care s-a dublat la sfârșitul primelor 30 de minute, când Dinamo a condus cu 17-9.

Dinamoviștii au început mai bine și repriza secundă, mărindu-și avantajul la zece goluri în minutul 36, scor 21-11. La mijlocul reprizei cu numărul doi, Dinamo a condus cu 23-16. HCM Minaur a reușit să se apropie de gazde cu patru minute înainte de final, scor 28-25, însă Dinamo a reușit să câștige meciul cu 30-26.

Meciul numărul doi dintre HCM Minaur și CS Dinamo București se va juca joi, 14 mai, începând de la ora 18:00, în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare, iar dacă va fi cazul, se va juca și meciul cu numărul trei, pe 16 mai, tot la Baia Mare, începând cu ora 14:00.

* HCM Minaur Baia Mare: Pop (12 interventii), Tatai (8 interventii) – Sadoveac (6 goluri), Grasu (2), Pribanic (6), Sabou (3), Stegavik (4), Eklemovic (1), Fotache, Busecan, Mihai (2), Milas, Bera (1), Marta (1)
* Dinamo Bucuresti: Makaria (o aruncare de la 7 metri), Fuica, Irimus (14 interventii) – Vrankovic (3 goluri), Mocanu (3), Ragot (9), Asoltanei (1), Sandrk (3), Mironescu (6), Chirut, Diaw (2), Manea (), Rapciuga (1), Nitu, Sandru (2)
Aruncari de la 7 metri
* HCM Minaur Baia Mare: Eklemovic (o ratare), Sabou (una transformata si o ratare), Sadoveac (2)
* Dinamo Bucuresti: Asoltanei (o ratare), Ragot (una tranformata)