AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ - Minaur a pierdut la mare luptă partida cu HC...

LIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut la mare luptă partida cu HC Odorhei

Handbal spectacol în ultimul meci al etapei a 15-a din Liga Naţională. Cu 10 jucători pe foaie, dintre care trei portari, Minaur a suferit al doilea eşec la rând, după un meci pe muchie de cuţit contra lui HC Odorhei.

Campioana a început excelent partida, a condus cu 6-2 în minutul 12, dar meciul s-a încins peste opt minute. Sârbul Mitar Markez l-a lovit cu mingea în faţă pe portarul băimărenilor, Peter Tatai, iar jucătorii celor două echipe şi-au stăpânit cu greu nervii. Ojleski, de la oaspeţi, a văzut cartonaşul roşu.

Încurajate frenetic de fani, gazdele au intrat în avantaj la pauză, cu 13-11. În repriza secundă, cele două echipe au mers cap la cap. A fost egalitate numerică în cele două loturi după ce a fost eliminat şi Sipos, de la HC Odorhei. Ambele echipe au rămas astfel cu un singur jucător de câmp pe bancă.

Oaspeţii au rupt echilibrul în ultimele cinci minute, când au marcat de două ori. Ivancsik a redus din diferenţă, dar Minaur nu a reuşit egalarea. Cristescu a ratat aruncarea directă de la 9 metri din final, iar HC Odorhei s-a impus cu 25-24.

Vladimir Rusia a înscris de şase ori pentru echipa antrenată de Vlad Caba, însă cel mai bun marcator al partidei a fost Ivan Karacic, cu 11 reuşite. În ziua în care a împlinit 29 de ani, Chike Onyejekwe a înscris două goluri.

A fost a 11-a victorie pentru HC Odorhei, care este pe locul secund. Minaur a ajuns la şase înfrângeri în Liga Naţională.

HCM Minaur Baia Mare – HC Odorhei: 24-25 (13-11)

• Sala Polivalentă din Baia Mare; cca 1.200 spectatori
  • Arbitri: Marius Fiscu (Timișoara),Aurel Moldoveanu (Arad)
  • Aruncări de la 7m: 6-1 (toate transformate)
  • Minute de eliminare: 8-20 (cartonaș roșu: Ojleski – min. 20, Șipoș – min. 47, trei eliminari; Ghiță – min. 60, fault la Karacic)
  • Minaur: Tatai (10 intervenții), R. Pop (4 intervenții) – Karacic 11 (6 din 7m), Bușecan 4, Cristescu 3, Sabou 3, Ivancsik 2, Bera 1, Marta.
  • Antrenor: Petru Pop
  • Odorhei: Szabo (15 interventii), Orban, Jokanovic – Rusia 6, Ghiță 4, Markez 4/8 (unul din 7m), Kuzmanoski 4, Mihalcea 3, Onyejekwe 2, Talas 1, Ojleski 1, Sipos.
  • Antrenor: Vlad Caba.

Rezultatele etapei a XV-a

Focșani – Dinamo: 28-47; Galați – Pandurii: 22-28; Vaslui – HC Adrian Petrea: 28-23; Călăraăi – Potaissa: 28-28; Ploiești – CSM București: 26-31; Timișoara – Steaua: 28-26; HCM Minaur – HC Odorhei: 24-25