AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ – HCM Baia Mare a câștigat la Roman și este...

LIGA NAȚIONALĂ – HCM Baia Mare a câștigat la Roman și este la un pas de finală

Toate meciurile din ultimii ani dintre Baia Mare și Roman au fost echilibrate, mai ales în prima repriză. Nu a făcut excepție nici partida de astăzi în care am avut o primă repriză disputată încheiată la egalitate, 13-13. Apoi lucrurile au intrat în normal, băimărencele preluând frâiele, impunându-și jocul și trecând la conducere pe tabela de marcaj.

Nu au forțat decât atâta cât a trebuit ca să își asigure un final fără emoții. Remarcabilă pofta de joc a braziliencei Do Nascimento, eficacitatea regăsită a Melindei Gaiger și prestația de excepție a Barbarei Arenhardt în poarta învingătoarei.

O repriză a doua foarte bună care ne dă speranțe că va fi nevoie doar de un singur meci pentru a tranșa calificarea în finală. Să consemnăm cea mai mare diferență de scor, 19-25, înregistrată cu 90 de secunde înaintea fluierului final.

Meciul cu numărul doi al semifinalei se va juca vineri, 15 mai, în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare. Va fi, cu siguranță, ultima repetiție înaintea meciurilor din finală pe care HCM le va disputa cu învingătoarea dintre CSM București și Corona Brașov. Prima partidă din a doua semifinală este programată mâine, la Brașov, de la ora 18.
HCM Roman – HCM Baia Mare: 20-25 (13-13)

Arbitrii: Simona Stancu (Buzau) – Cristina Nastase (Bucuresti)

HCM Roman: Timosenkova (8 interventii), Polocoser (o aruncare de la 7 m) – Toskovic (5 goluri), Agrigoroaei (3), Mihalschi (3), Iuganu (3), Horobet (3), Stoleru (2), Babeanu (1), Chitacu, Drutu, Crap
Antrenor: Florentin Pera

HCM Baia Mare: Ungureanu, Arenhart (16 interventii, plus două aruncări de la 7m), Cetateanu – Do Nascimento (8 goluri), Geiger (5), Herrem (4), Ardean-Elisei (3), Buceschi (3), Makeeva (2), Nechita, Tatar, Szucs, Abbingh, Marin, Pirvut
Antrenori: Tone Tiselj si Grega Karpan

Aruncari de la 7 m:
HCM Roman: 7 (Iuganu, Horobet, Babeanu si Toskovic, au ratat Iuganu, Horobet si Babeanu)
HCM Baia Mare: 5 (Do Nascimento – 4 si Ardean-Elisei, a ratat Do Nascimento)