AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ - A noua etapă, a noua victorie pentru HCM Baia...

LIGA NAȚIONALĂ – A noua etapă, a noua victorie pentru HCM Baia Mare

În ultimul meci din etapa a IX-a a Ligii Naționale, HCM Baia Mare a mai bifat o victorie, de data asta pe terenul echipei HCM Roman. Nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, doar cea a diferenței de scor. Aceasta a fost în cele din urmă acceptabilă pentru echipa noastră, care a rulat întregul efectiv deplasat în Moldova. Relevația meciului a fost de departe Ana Maria Tănăsie, care, deși a jucat mai puțin a făcut-o perfect reușind să înscrie de cinci ori din tot atâtea aruncări.

Niciodată ambițioasa echipă a gazdelor nu a reușit să conducă în fața băimărencelor de la HCM. La 1 (min. 4), la 3 (min. 9) și la 4 (min. 11) au fost situații de egalitate. De la 4-4, însă, vicecampioanele României punctează de trei ori consecutiv și se instalează definitiv la conducere. La 4-7, în minutul 16, este solicitat timp de odihnă de către gazde.

Cu nouă minute înainte de pauză, HCM Roman se apropie la un singur gol: 7-8. Două reușite ale olandezei Lois Abbingh duc Baia Mare la 7-10 în minutul 24. La pauză se intră la scorul de 9-13, după o primă repriză echilibrată, în care cel mai consistent avantaj a fost tocmai cel înregistrat după 30 de minute de joc.

Echilibrul este spulberat, însă, în actul secund. După trei minute băimărencele se desprind în premieră la cinci goluri (10-15). De la 11-15 (min. 34), gazdele nu mai reușesc să puncteze timp de circa șase minute în care, în schimb, vicecampioanele înscriu de cinci ori: 11-20 în minutul 39. Aceasta nu este cea mai mare diferență dintre cele două advesare, în minutul 44 Tănăsie înscriind pentru 15-25.

Până la final de joc, gazdele reușesc să recupereze și să se apropie la maximum patru goluri (25-29 în min. 59, 26-30 în min. 30), pentru ca Gjeorgjievska să închidă tabela la scorul de 26-31, consfințind a noua victorie din Liga Națională pentru HCM Baia Mare.

În rest toate bune în așteptarea meciului de vineri din Liga Campionilor cu Rostov Don.

HCM Roman – HCM Baia Mare 26-31 (9-13)
Sala polivalentă din Roman; etapa 9;
Au arbitrat: Marius Fîșcu (Timișoara) și Aurel Moldoveanu (Arad);
Observator FRH: Horațiu Belu (București);

Aruncări de la 7m: 7-4 (transformate 4-2, au ratat Glibko 2 și Iuganu, respectiv Pineau și Abbingh);
Minute de eliminare: 2-12;

HCM Roman: Pîslaru (5 intervenții, a apărat o aruncare de la 7m), Polocoșer (5+1), Timosenkova – Toskovic 6 (2 din aruncări de la 7m), Glibko 6 (2), Iuganu 4, Stoleru 3, Druțu 3, Agrigoroaei 2, Tomescu 1, Chitacu 1, Dincu, Ciobanu, Cîlici, Caramalău, Gherman, Vârtic. Antrenori: Florentin Pera – principal și Viorel Lazăr – secund;

HCM Baia Mare: Ungureanu (12), Munteanu (2+1), Dumanska – Pineau 5, Abbingh 5 (2), Tănăsie 5, Jezic 4, Ardean Elisei 4, Nechita 3, Geiger 2, Gjeorgjievska 2, Perianu 1, Marin, Oltean, Tătar, Preda. Antrenor: Aurelian Roșca. Director tehnic: Ioan Băban.