AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. ”U” Cluj rămâne neînvinsă de șapte etape cu Niculescu...

Liga lui Mitică. ”U” Cluj rămâne neînvinsă de șapte etape cu Niculescu antrenor! Gazul a amețit Pandurii!

FC Brasov si Universitatea Cluj au incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, luni, in etapa cu numarul 27 din Liga 1.
Cu Ionut Badea la primul meci pe banca tehnica, brasovenii au deschis scorul prin Alexandru Mateiu in minutul 19, acesta stabilind totodata si scorul pauzei, 1-0.

Desi au ramas in inferioritate inca din minutul 48, cand Galamaz a fost eliminat, „sepcile rosii” au reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj, Steven Pele punctand pentru 1-1 in minutul 56.

Odata cu remiza inregistrata sub Tampa, Claudiu Niculescu a bifat a saptea partida consecutva fara infrangere pe banca Universitatii Cluj.

Dupa aceasta remiza, Universitatea Cluj a urcat pe pozitia a sasea in clasamentul Ligii 1, la sapte puncte in urma Stelei. Brasovenii au picat pe 12, la trei „lungimi” de retrogradare.

Echipele de start:
FC Brasov: Felgueiras – Velayos, Majernik, Munteanu, Ionescu – Viveiros, Mateiu, Dias – Buga, Moutinho – Hadnagy;
Rezerve: Godinho, Ciupe, Machado, Stanga, Enceanu, Udoji, Mauro Alonso.

Universitatea Cluj: Bornescu – Popa, Galamaz, Szukala, Mendy – Hoban – Cristescu, Bostina, Cojocnean – Grozav, Tony;
Rezerve: Bosneag, Abrudan, Pele, Draghici, Busca, Cristea, Dauksa.
Gaz Metan Mediaş – Pandurii Târgu Jiu 3-2 (2-1)
Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-1), echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I, în care gazdele au evoluat în inferioritate numerică spre finalul jocului şi două goluri au fost marcate din penalti.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Frăsinescu ‘6, Lazăr ’25 (penalti) şi Vitinho ’68. Pentru Pandurii au înscris Lemnaru ’43 şi Ibeh ’54 (penalti).
1-0: Frăsinescu înscrie cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Petre din corner;
2-0: Lazăr transformă un penalti acordat de centralul Teodor Crăciunescu pentru un fault al lui Viera la Bawab;
2-1: Lemnaru reduce din diferenţă, cu un şut de la 11 metri, după o acţiune personală;

2-2: Ibeh transformă un penalti acordat pentru un fault al lui Markovici asupra lui Maxim.
3-2: Vitinho stabileşte scorul final, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Frăsinescu.
În minutul 77, Frăsinescu a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Ibeh.
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Frăsinescu, Fl. Lazăr, Markovici (Zaharia ’73), Vukadinovici (Muth ’46) – Todea, Issa Ba – Avram, Bawab (Nicandro ’46), C. Petre – Vitinho. Antrenor Cristian Pustai.
Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan (Al. Grigoraş ’82), Viera, Rada, Vlad (Cardoso ’71) – Voiculeţ, Pintilii, Nistor – Maxim (Batin ’71), Lemnaru, Ibeh. Antrenor Petre Grigoraş.
Cartonaşe galbene: Markovici ’26, Todea ’69, Pleşca ’82 / Viera ’25, Voiculeţ ’90+2
Cartonaş roşu: Frăsinescu ’77
La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.
Zarko Markovici (Gaz Metan) a fost scos de pe teren cu targa, în minutul 73, el sângerând dupã ce s-a ciocnit de Batin la un duel aerian.