AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. ”U” Cluj câștigă cu Ceahlăul, după trei eșecuri consecutive!

Liga lui Mitică. ”U” Cluj câștigă cu Ceahlăul, după trei eșecuri consecutive!

Universitatea Cluj a obtinut o victorie pretioasa, scor 1-0, in fate celor de la Ceahlaul Piatra Neamt, in primul meci din etapa cu numarul 11 a Ligii 1.

Partida de pe Cluj Arena a inceput domol, jucatorii celor doua formatii multumindu-se sa plimbe balonul departe de cele doua porti.

Gazdele au avut prima mare ocazie, Paulinho trimitand peste poarta dintr-o pozitie excelenta.

10 minute mai tarziu, Alex dos Santos a inscris unicul gol al intalnirii cu un sut plasat, pe coltul lung.

Oaspetii au incercat sa revina in jos si au presat poarta lui Balauru, insa nu s-au apropiat de gol decat spre final. Dupa eliminarea lui Draghici, din minutul 69, moldovenii s-au napustit in jumatatea adversa, Badescu si Lukanovici trecand pe langa gol.

Dupa trei infrangeri consecutive, „U” Cluj a luat o mare gura de oxigen in lupta pentru evitarea retrogradarii.
Universitatea Cluj a jucat în inferioritate numerică din minutul 70, când Drăghici a fost eliminat.
Universitatea Cluj: Balauru – Ciupe, Erico Da Silva, Christou, Lupu – V. Gheorghe, Pătraşcu – Paulinho (Szilagyi ’77), V. Dinu (Năstăsie ’63), Alex Dos Santos (Cleiton ’90+2) – Drăghici. Antrenor: Marius Popescu
Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron – Sanchez Moreno, Cazan (Viţelaru ’53), Mohammed, Barna – Achim, Onciu (Bădescu ’59) – Velici (Lukanovici ’79), Constantinescu, Stana – Golubovic. Antrenor: Costel Enache
Cartonaşe galbene: Paulinho ’26, Drăghici ’44, ’70 / Velici ’29, Viţelaru ’86
Cartonaş roşu: Drăghici ’70
Meciul a fost arbitrat de Paul Unimătan, ajutat de Szekely Zoltan şi Vasile Marinescu. Rezervă a fost Dorian Micloşină.
Observatorii partidei au fost Dumitru Marcu şi Nicolae Grigorescu.