AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Steaua, victorie la limită acasă, cu ultima clasată!

Liga lui Mitică. Steaua, victorie la limită acasă, cu ultima clasată!

Steaua Bucuresti s-a impus cu 2-1 in meciul disputat duminica seara, pe teren propriu, in compania formatiei CS Turnu Severin, in etapa a 16-a a Ligii 1. „Ros-albastrii” au inceput in forta partida si desfasurarea primului sfert de ora anunta o victorie categorica pentru gazde.
Contrar asteptarilor, severinenii au fost cei care au deschis scorul dupa 16 minute, cand Vancea a interceptat un balon in careu si l-a invins pe Tatarusanu.

Bucuria oaspetilor n-a durat insa decat patru minute, Cristi Tanase restabilind egalidatea cu un sut din fata portii, dupa o centrare a lui Adi Popa. Mai mult, dupa alte sapte minute, Rusescu a rasturnat situatia pe tabela de marcaj, punctand din centrul careului din pasa aceluiasi Adi Popa.

Meciul a mai oferit cateva ocazii in startul reprizei secunde, insa apoi a scazut in intensitate, in ciuda eforturilor Stelei de a inscrie din pentru a treia oara.

In urma acestui succes, Steaua s-a distantat la 10 puncte in fruntea clasamentului Ligii 1 cel putin pana luni, cand se joaca ultimele meciuri ale etapei. De cealalta parte, CS Turnu Severin a ramas pe ultima treapta in ierarhie, cu doar opt puncte si la sapte lungimi de salvarea de la retrogradare.

Antrenorul Stelei, Laurentiu Reghecampf, a rabufnit dupa victoria obtinuta duminica seara in fata celor de la CS Severin, scor 2-1. Tehnicianul a acuzat jocul dur al oaspetilor, care s-a soldat cu trei accidentati in tabara „ros-albastrilor”, dar si arbitrajul.

„Este o victorie foarte importanta. Dar nu cred ca am obtinut pana acum vreo victorie usoara. Noi ne-am marcat singuri golul acela. Filip s-a pozitionat gresit, se vede ca nu e fundas, iar Bourceanu a sarit peste minge. Cei de la Severin nici nu au vrut sa centreze la acea faza, a fost mai mult un sut. Oricum, a fost si o greseala de arbitraj pentru ca a fost o lovitura libera si mingea nu a fost oprita pentru executie”, a spus Reghecampf la DigiSport.

Intrebat despre cele trei accidentari, tehnicianul Stelei i-a acuzat pe severineni.
„Szukala cred ca are o contractura, sper sa nu fie ceva grav. El a simtit ceva inca de la incalzire. La Popa nu cred ca e vorba de ceva serios. Nu sunt de acord cu ce a patit Georgievski, el a fost lovit fara minge, Barry nu realizeaza ce i-a facut. Nici nu se dadea fault la acea faza daca nu saream de pe banca”, a mai explicat Reghecampf.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala (Filip ‘9), Gardoş, Pîrvulescu – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa (Prepeliţă ’74), Tănase, M. Costea (Chipciu ’46) – Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
CS Turnu Severin: Şteţca – Mitici, Durimel, Dandea, Al. Giurgiu (Barry ’81) – Moutinho – Neacşa (Abba ’73), Dragalina, Olah, Al. Zaharia – Vancea (Thomas ’89). Antrenor: Nicolo Napoli.
Cartonaşe galbene: Pintilii ’78 / Al. Giurgiu ’23, Barry ’87.
Arbitri: Dragoş Teodor (central) – Aurel Oniţa, Alexandru Vodă (asistenţi) – Adrian Comănescu (rezervă).
Observatori: Eduard Alexandru, Augustus Constantin.
La partida din Ghencea au asistat 7.101 spectatori.