AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Steaua se impune la Iași și trece pe primul...

Liga lui Mitică. Steaua se impune la Iași și trece pe primul loc în clasamentul competiției

Steaua s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la CSMS Iasi, intr-un meci disputat duminica seara in etapa a 8-a a Ligii 1.
In fata lanternei rosii, Reghecampf a folosit echipa standard si n-a avut niciun fel de probleme.

Primul gol al partidei a venit repede, in minutul 18, cand Chipciu a primit excelent la limita offside-ului de la Rusescu si l-a invins cu un sut plasat pe Irimia.

Iesenii n-au jucat rau, insa ocaziile mari le-au apartinut doar „ros-albastrilor”.

Celelalte doua goluri ale Stelei au venit in partea secunda intr-un interval de un minut.

In minutul 71, Rocha a dus scorul la 2-0, dupa o actiune excelenta a lui Popa. Apoi, peste doar un minut, acelasi Popa, intrat in repriza secunda, l-a angajat superb pe Chipciu, iar acesta a realizat dubla.

Steaua a incheiat partida in 10 jucatori, dupa ce Dumitras a vazut cel de-al doilea cartonas galben in minutul 74 si a fost trimis mai devreme la cabina, insa scorul a ramas acelasi.

In urma acestui succes, Steaua a urcat pe primul loc in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte, 19, cu Pandurii, dar cu un golaveraj superior. De partea cealalta, CSMS Iasi ramane pe ultimul loc, cu doar doua puncte.

CSMS Iaşi: Irimia – Onofraş, Tincu, Creţu, Tigănaşu (Ciucur ’46) – Straton – Keita, Milea (Cl. Tudor ’64), Nalaţi (Herghelegiu ’68), Vladu – Pătulea. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Steaua: Tătăruşanu – Dumitraş, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu (Bălan ’64), Tănase (Ad. Popa ’63) – Rocha (Nikolici ’75). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Cartonaşe galbene: Ţigănaşu ’37, Straton ’67, Onofraş ’85 / Dumitraş ’51, ’74, Szukala ’58

Cartonaş roşu: Dumitraş ’74
Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Octavian Şovre, Valentin Avram (asistenţi) – George Cătălin Găman (rezervă)
Observatori: Cornel Sorescu, Romeo Paşcu.
La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectatori, între care şi 200 de fani stelişti.