AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Steaua a facut spectacol și a umilit-o pe...

Liga lui Mitică. Steaua a facut spectacol și a umilit-o pe „U” Cluj. Viitorul lui Hagi nu se mai oprește din remize!

Steaua Bucuresti s-a impus clar, scor 5-1, in meciul disputat, duminica, pe National Arena, impotriva Universitatii Cluj, in etapa a treia din Liga 1.
Dupa esecul usturator cu Spartak Trnava, din preliminariile Europa League, „ros-albastrii” s-au revansat in fata propriilor suporteri, inscriind de cinci ori in poarta „sepcilor rosii”.
Gazdele au facut o prima repriza modesta, dar, profitand de apatia ardelenilor, au deschis scorul prin Rocha, in minutul 15.

Situatia s-a schimbat insa in partea secunda, cand, dupa un sfert de ora de joc, stelistii pornit asaltul la poarta lui Balauru.

Rocha a reusit dubla in minutul 60, iar Rusescu a transat definitiv soarta celor trei puncte doua minute mai tarziu.

Scorul a luat din nou proportii cu 20 de minute inainte de final, dupa ce Tanase a obtinut si transformat o lovitura de la 11 metri, dar tabela avea sa se modifice din nou in ultima parte a meciului.

„Sepcile rosii” au redus din handicap in minutul 82, gratie reusitei lui Dinu, insa gazdele au refacut imediat diferenta de patru goluri, Cristi Tanase trecandu-si si el in cont dubla.

In urma acestui succes, Steaua a urcat pe locul secund in clasamentul Ligii 1, cu maximum de puncte dupa trei etape, la egalitate cu liderul Pandurii Targu Jiu, care are un golaveraj mai bun.

De cealalta parte, Universitatea Cluj ramane cu o singura victorie in trei meciuri si ocupa pozitia a 11-a in ierarhie.

1-0: Adi Rocha deschide scorul cu o lovitură cu capul din trei metri, după o centrare de pe dreapta a lui Georgievski;
2-0: Acelaşi Rocha înscrie cu un şut din aproximativ 10 metri, după o pasă în spate cu călcâiul a lui Rusescu;
3-0: Rusescu împinge mingea în poartă din doi metri, la o centrare de pe dreapta a lui Chipciu;
4-0: Centralul Iulian Dima acordă penalti pentru Steaua după un fault în careu al lui Krumov la Tănase. Lovitura de la 11 metri este transformată de Tănase;
4-1: Viorel Dinu înscrie după ce pătrunde pe dreapta în careul gazdelor;
5-1: Tănase marchează ultimul gol al partidei cu un şut din aproximativ 17 metri poziţie centrală, după o pasă de la Rocha.

Steaua: Stanca – Georgievski, Gardoş, Chiricheş, Pârvulescu – Chipciu (Năstăsie ’75), Filip, Bourceanu (Pintilii ’50), Tănase – Nikolici (Rusescu ’55), Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Universitatea Cluj: Balauru – Krumov, Szilagy, Paraskevas, Mendy – Paulinho, Pătraşcu (Muzac ’66), V. Gheorghe, Dos Santos (Tobă ’81) – V. Dinu, Drăghici (Cleiton ’58). Antrenor: Cristian Dulca.
Cartonaşe galbene: Chipciu ’28, Chiricheş ’47, Georgievski ’57 / Drăghici ’54, V. Dinu ’66, Krumov ’71, Muzac ’77.
Arbitri: Iulian Dima (central) – Valentin Avram, Petruţa Iugulescu (asistenţi).
Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria jucătorui nigeran al formaţiei Delta Tulcea, Chinonso Henry Ihelewere, decedat duminică în timpul unui meci amical.
La meci au asistat 14.370 de spectatori.

Viitorul Constanţa – Astra Ploieşti 0-0
În celălalt meci al zilei, echipa Viitorul Constanţa a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Astra Ploieşti, într-un meci disputat la Galaţi şi a înregistrat a treia remiză din tot atâtea meciuri în primul eşalon.

Viitorul Constanţa: Vâtcă – Mladen, Bejan, Larie, Turcu – Benzar, Onicaş, Cârstocea (Albu ’68) – Chiţu, C. Cristea (Gavra ’86), Iancu (C. Herea ’88). Antrenor: Cătălin Anghel.

Astra Ploieşti: Lung – Bărboianu, Găman, Melinte, Ben Djemia (Măţel ’60) – Takayuki Seto, Ad. Mureşan – Enache, Ivanovski, Junior Morais (Distefano ’77) – Fatai (William ’46). Antrenor: Bogdan Stelea.
Cartonaşe galbene: Larie ’74, Chiţu ’82.
Arbitri: Radu Petrescu (central) – Mihai Artene, Daniel Hulubei (asistenţi) – Ionuţ Coza.

Observator: Vasile Bratu, Grigore Sichitiu.
La partida disputată la Galaţi au asistat aproximativ 200 de spectatori.
Atacantul echipei Astra Ploieşti, Kehinde Fatai, a evoluat cu banderolă neagră pe mână, în memoria jucătorui nigeran al formaţiei Delta Tulcea, Chinonso Henry Ihelewere, decedat duminică în timpul unui meci amical. Cei doi au venit împreună în România, în septembrie 2007, la Farul Constanţa.