AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Steaua a făcut scorul campionatului la Chiajna

Liga lui Mitică. Steaua a făcut scorul campionatului la Chiajna

Steaua Bucuresti s-a impus extrem de clar in deplasarea de la Chiajna, din etapa cu numarul 18 a Ligii 1, elevii lui Reghecampf realizand scorul campionatului de pana acum, 6-0. „Ros-albastrii” au ajuns la Chiajna dupa doua infrangeri umilitoare. Au fost calcati in picioare de Stuttgart, in Europa League, si batuti la Brasov, in Liga 1.

Astfel, intalnirea din micuta localitate ilfoveana a inceput intr-o nota de echilibru, Concordia incercand sa tina balonul cat mai mult timp si sa paseze in jumatatea adversa.
Ritmul acesta a tinut un sfert de ora, dupa care Chiriches a inventat un gol cu un sut superb de la 35 de metri, balonul pacalindu-l pe portarul Cobrea.
Avand avantaj pe tabela, Steaua s-a retras din nou, incercand doar contraatacurile. In minutul 33, in urma unui corner, Latovlevici a centrat bine din partea stanga iar golgheterul la zi al campionatului a reluat frumos cu capul, punctand pentru 2-0.
A fost golul care a ucis efectiv echipa gazda, timp de mai bine de o repriza stelistii zburdand pe terenul de la Chiajna, fara a intampina vreo rezistenta.

Rusescu a facut 3-0 inainte de pauza, la capatul unei actiuni personale superbe, Nikolici a punctat pentru 4-0 in debutul partii secunde, Tanase a marcat si el iar Adi Rocha a inchis tabela in minutul 76, cu o reluare simpla.
Pana la final Concordia a ramas in 10 jucatori, Purece fiind eliminat direct in urma unui faul dur la Adi Popa.

Concordia Chiajna: Cobrea – Belu, Fl. Ilie, Ghionea (Paraschiv ’53), Bambara – Leca – Popovici, Pană, Purece, Serediuc (Zuluf ’61) – Wellington (Ibrici ’53). Antrenor: Ilie Stan

Steaua: Tătăruşanu – Chipciu, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Adi Popa, Rusescu (Rocha ’55), Tănase (Prepeliţă ’66) – Nikolici (Dumitraş ’51). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Fl. Ilie ’57, Serediuc ’59
Cartonaş roşu: Purece ’82
Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de Adrian Ghiguleac şi Vasile Marinescu, în timp ce rezervă a fost Georgian Ionescu.
Observatori au fost Sorin Boca şi Ion Craiu.