AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Steaua a făcut primul pas greșit la Mediaș!

Liga lui Mitică. Steaua a făcut primul pas greșit la Mediaș!

Formaţia Steaua a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, duminică seară, în deplasare, în compania echipei Gaz Metan Mediaş, în etapa a IV-a a Ligii I.
Reveniti in intrecerea interna dupa ce au obtinut calificarea in playoff-ul Europa League, stelistii au inceput destul de tare, incercand sa transeze meciul inca din primele minute.

Gazdele nu s-au lasat impresionate, s-au asezat pe doua linii in propria jumatate si au incercat sa loveasca pe contraatac.
„Ros-albastrii” nu s-au remarcat in prima parte decat prin combinatiile in viteza, destul de rare, prin ocazia uriasa irosita de Chipciu si prin numeroasele pozitii de offside in care a fost surprins brazilianul Adi Rocha.

Gazul, pe de alta parte, a reusit sa deschida scorul in minutul 40, atunci cand Astafei a reluat in plasa centrarea lui Todea, dupa o pare gafa a defensivei bucurestene.

Dupa pauza, Reghecampf a fortat cu Latovlevici, Tibi Balan si Nikolici, insa echipa lui a reusit doar o egalare in extremis.

Raul Rusescu a marcat in minutul 78, reluand imparabil centrarea lui Chipciu. Anterior, gazdele si-au batut joc de trei contre excelente care, odata finalizate, ar fi inchis partida.

Steaua face primul pas gresit in Liga 1 si, dupa remiza dintre Vaslui si Pandurii, nicio echipa prim divizionara nu se mai mandreste cu maxim de puncte.

Gaz Metan Mediaş: Buchta – Frăsinescu, Akaki, Markovic, Vukadinovic (Ciucă ’90+2) – Tahar, Todea – Astafei, Fl. Dan (Breveeld ’88), C. Petre – Bud (Roman ’38).
Antrenor: Cristian Pustai

Steaua: Stanca – Georgievski, Gardoş, Chiricheş, Pîrvulescu (Latovlevici ’46) – Chipciu, Bourceanu, Filip (T. Bălan ’57), Tănase – Rocha (Nikolici ’64), Rusescu.
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Cartonaşe galbene: Akaki ’69, Roman ’79, Astafei ’90+1 / Tănase ’56, Nikolic ’90+3
Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de Aurel Oniţa şi Sebastian Stoianof.